View Single Post
  #135  
Vechi 22.04.2014, 13:36:33
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Mie mi s-a intarit convingerea cu privire la faptul ca aproape tot ce se intimpla in prezent este o editare in alt registru a unor situatii similare din trecut si ca,intr-un ciudat mod,fiinta umana va prefera sa creada intr-o idee,oricat de absurda ar fi ea,cat timp este creatia dorintei ce o stapaneste,chiar fara a fi creatia unei nevoi reale.
Referitor la ce ai scris aici, eu cred că viața ne oferă un fel de teste pe care noi ar trebui să le trecem cu succes. Și e posibil să fie nevoie de mai multe încercări până să trecem testul, respectiv să învățăm lecția. Odată lecția învățată, e posibil ca situațiile similare din trecut să nu se mai repete obsesiv... sau să nu le mai dăm prea multă importanță, pentru că ele intră într-un normal pe care am învățat să îl tratăm/ abordăm ca atare.

De preferat ar fi să nu fim stăpâniți de dorințe și de idei absurde, mai ales când nu e vorba de vreo nevoie reală.

Mie mi-a plăcut repetarea unor situații/ scenarii - când am înțeles că e șansa mea să găsesc o soluție/ abordare corectă. Face parte din frumusețea vieții, să ne ofere mereu șanse. O adevărată școală, pentru cine vrea să învețe ceva...
Reply With Quote