View Single Post
  #163  
Vechi 13.07.2015, 10:50:09
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Adriane (Vitiate) 4 întrebări simple și rapide:

1. Hristos ce era? "Aglutinat pentru credință" sau fanatic?
2. Sfinții Apostoli, Sfinții Martiri, Sfinții Părinți, ce erau? "Aglutinați pentru credință" sau fanatici?
3. Noi care vrem să le urmăm lor, cu același "bun simț" (deși e mai mult) ca și ei și să ne dăm și viața pentru creștinismul cel pur, autentic, fără erezie, ce suntem "aglutinați pentru credință" sau fanatici?
4. Stilul meu, deci, e "aglutinat pentru credință" sau fanatic? Deci stilul înseamnă că e și acțiune fizică sau doar vorbe? (cred că-i diferență între acțiune fizică și mărturisire vorbită)

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.


Un psiholog nu are voie să pună diagnostice psihiatrice. Cu atât mai mult, un avocat (mihai g.), sau un vânzător la magazinul bisericesc (io'). Ci doar să-și creeze o părere, după inima cu care iubește. Și dacă nu iubește așa mult, și părerea e rea, să și-o păstreze pentru el, din respect pentru calitatea de ființă umană, a colegilor de pe forum, cu care interacționează. Să aibe demnitate.


Te rog și pe tine, ca și pe toți, să-mi arătați de fiecare dată când mint, unde mint, cu ce am mințit. Să-mi arătați cu blândețe și dorința firească frățească de a-mi vrea binele, să-mi arătați unde mint. Pentru că de obicei, e doar o ispitire, și defapt eu n-am mințit, ci am mărturisit credința. Și acuzat fiind, cu vorba bună, și de la mine și de la oricine acuză, vom putea vorbi despre subiectul respectiv.



Adrian, încă 3 întrebări simple, cu privire la FANATISM. Îngăduie-mă, te rog:

1. Cine e un fanatic? :
a) Un om care face rău fizic altor oameni pentru a apăra o credință și pentru a o impune? sau
b) Un om care vorbește și mărturisește cu bun simț, obiectiv și argumentat, o credință, apărând-o, fără să o impună și fără să oblige pe nimeni cu nimic, niciodoată, niciunde ?
c) Ce este Ortodoxia față de islamism și "romano-catolicismul" franco-latin, al cruciaților și inchizitorilor, este Ortodoxia fanatică sau nu, în comparație cu ei ?

2. În virtutea răspunsului de la întrebarea 1, Adrian, eu, "Igorete" :) pentru tine, sunt sau nu sunt, un fanatic?

3. În virtutea răspunsurilor de la primele două întrebări, ORICE om de pe pământ, ce își mărturisește credința cu bun simț, obiectiv, argumentat, este sau nu este un fanatic?

Mulțumesc din nou, anticipat, pentru răspunsuri.


Periculoase cuvinte. Provin dintro gândire complet necredincioasă.
Adică Hristos era "câine alfa"?
Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți, care s-au deosebit la Sfintele Sinoade Ecumenice, și prin care a vorbit Dumnezeu Duhul Sfânt, erau "câini alfa"?


Sunt uimit, în sens negativ. Dar nu mă mir, sunt mulți oameni ca tine, care au aceași gândire.

Pot afirma, fără să greșesc, că acest tip de gândire, dacă este trecut la fapte, devine FANATIC. Ai gândire FANATICĂ.

Eu nu mă supăr pe tine, Dumnezeu să-ți ajute la cele bune și de folos spre mântuire. Nădăjduiesc doar să nu aplici gândirea ta fanatică niciodată, asupra nimănui, ci să o schimbi radical, dacă vor ajunge iar vremuri, născătoare de Sfinți Mucenici.

Personal, consider pe toți oamenii de pe pământ, frații și surorile mele, fie ei atei, păgâni, eretici, sunt frați risipitori, frați rătăciți, aceleași oi, dar pierdute, din același Adam, ieșiți toți, începând cu Eva.

Iartă-mă, Adrian, dacă te-am supărat cu ceva.
Stai linistit, asta e modul meu de a ma descarca. Sincer, nu suport elitistii. Li se urca la cap ca stiu multe, si porcaie in stanga si dreapta. Ce am scris trebuie tradus (vezi ca imi editesm postarea) "mi-ar placea la nebunie sa li se intample cele numite de mine". Eu insa nu as face-o. Pot dori cu mare intensitate raul cuiva, o si spun public deseori dupa cum vezi, dar in secunda urmatoare il pot ajuta. Nu pot privi un om in ochi si sa ii fac efectiv rau, chiar daca inainte il uram sau dispretuiam de moarte. Acesta e modul meu de a exciza nervii si furia: spun/scriu orori, care de fapt nu au acoperire in atitudinea mea reala. Am avut, chiar si in viata reala, conflicte puternice, cu motive reala, nu aiureli ale credintei sau infatuari cu multe neologisme si metafore, si acele conflicte s-au evaporat cum au aparut. Am stiut sa cedez, sa negociez, sa inteleg. Evident, dupa ce inainte am lansat porcaieli si manifestari de frustrare si furie cam ca acestea; la randul sau/lor, si persoana/le respective s-a/u manifestat la fel. Odata incheiat ritualul de circulat adrenalina si scuipat tampenii, totul s-a incheiat. Just like that. La urma urmei, suntem cu totii, inclusiv eu, niste balcanici. :))) Ai de ma cunosc, inclusiv de pe forum, stiu ca nu omor insecte macar :) , insa da, efectiv evit credintele si detest institutiile, inclusiv cele religioase.
Ca sa fie clar!
Acum in ce te priveste: crestinismul nu e decat cu putine nivele mai putin crud si exclusivist decat alte credinte. De aceea, sa tooot vad acelasi argumente invechite, spuse pe tonul unui calugar, cam sunt aia de la Petru Voda, ma plictiseste. Si da, chiar si intemeietorii de religii au fost niste politicieni, in ultima instanta. Nu poti sti, daca esti "oaie din turma unui pastor religioas", daca nu te duce la taiere. Ascultarea si credinta oarba, sunt ceva ce vad ca aproape scarbos si extrem de periculos.

Asta, ca lucrurile sa fie clare, odata pentru totdeauna.

P. S. Sper ca intelegi cine e elitistul pe care ma infuriasem.

Last edited by Vitiate; 13.07.2015 at 11:12:06.
Reply With Quote