View Single Post
  #167  
Vechi 13.07.2015, 11:33:40
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Bine frățior, te cred. Mă bucur mult că nu ai face rău nimănui.

Dar să nu te înfurii pe nimeni niciodată. Că atunci îți vei pierde iubirea, rugăciunea, nu vei mai putea gândi limpede, nu vei mai fi obiectiv, cu bun simț și argumentat. Nu vei mai purta un dialog civilizat și întărit de Hristos.

Știu și simt că îl iubești mult pe Hristos și te străduiești cât de bine poți, să lupți și să biruiești spre mântuire, Împărăția Cerurilor.

Cătălin are dreptate în ce spune. Chiar dacă unora nu le place, aceia nu se supun Bisericii lui Hristos, ortodoxia cea pură, creștinismul cel curat și sfânt, fără erezie. Unul din scopurile Bisericii, este tocmai de a ține Biserica fără erezie. Iar Origen știa asta, dar tot nu a vrut să lepede și să se dezică de ereziile lui.

Dumnezeu să-l ierte și pe Origen, ca și pe toți ereticii. Eu îi iubesc foarte mult, pe toți ereticii, dar totuși mă supun învățăturii Bisericii, fiindcă e din Biblie, e din Sfinții Părinți și e mântuitoare. Și apoi, Hristos și Sfinții, poate se vor milostivi și de vreun eretic, să-l scoată din iad. Iar dacă nu, nu. Slavă Domnului pentru toate.

Iartă-mă, Adrian și Dumnezeu să-ți ajute la tot lucrul cel bun și de folos spre mântuire. :)
Igor, era vorba de tocilarul critic de arta. NU de tine, Catalin, sau altcineva. OK, m-am calmat, inclusiv in ce il priveste pe Sclifositul Jignitor.
Hai sa va spun la toti de ce nu am incredere in Biserica: pentru ca de la Milan si Salonic incoace, este in parteneriat cu Statul. Inclusiv state ateiste sau salbatic-capitaliste. Pe un topic catolic ii pusei bunului meu prietem Mihnea, care, fiind catolic are disciplina in sange mult mai mult decat ortodocsii, o intrebare esentiala: daca Biserica (in cazul unui catolic Papa), ar decreta ca, sa zicem, "casatoreala" de legebeteuri sau avortul, nu mai zic "avortul post-natal" care ucidere de copii pe fatza, sau clonarea umana sunt aprobate sau ingaduite tacit de Biserica fie si prin admiterea unor asa monstri, atentie! nepocaiti la euharistie, tu/voi te-ai/v-ati supune?
Va reamintesc ca cezaropapismul/"sinergia" rasaritewne au o lunga traditie. Pe vremea lui Stalin, multi preoti au aruncat la gunoi Taina spovezii, delationand. Pe de lata parte, din nefericire, CVII si aglutinarea sub steag la vest de Tibru si-au arat roadele: cica daca Papa zice ca ciudateniile de la Medjugorje sunt de fapt minuni, tot credinciosul se aglutineaza disciplinat si is reseteaza mintea dupa pristiile ierarhilor; e si de ras asa ceva. De ras...si de temut. Daca Papa sa u oricare sef de biserica decreteaza porcarii ca acestea, vi se pare normal sa va cancelati ratiunea? Daca Biserica ar achiesa, explicit, la distrugerea panzei freatice de care subumanii care cauta gaze de sist, sau la introducerea pe scara larga a eutanasiei, e normal sa te supui la asa o cloaca ipocrita de barbosi (ma rog, in Vest sunt barbaieriti :) ) infatuati?
Eu resimt orice organizatie care pretinde loialitate oarba si suspendarea facultatii critice ca fiind o amenintare. Deopotriva personala si la adresa vietii si Legii asa cum a fost data de Ha-Shem pe Sinai.

Nu stiu dcac tu sau oricare ati mai citit de Stephen King "Flagelul" (idiotii din Romania l-au tradus Apocalipsul), "The Stand". ei bine, in final are o fraza, pe care cred ca o pun la semnatura; destul au adastat acolo acele manifestari ludice ale mele in forma unor citate din personaje: e vorba de faptul ca organizarea, anume ierahizarea + eliminarea spiritului critic si a independentei personale diminueaza umanitatea. Casa iti vorbesc pe limbajul tau de crestin ortodox: de ce crezi ca cei mai puternici sfinti, vezi Sf. Antonie cel Mare, au devenit si mentinut asa prin recluziune in deserturi si stepe pustii? De ce crezi ca Iisus Insusi S-a retras in pustie si desori se ruga singur/separat? Omul e o fiinta sociala, dar valoarea lui spirituala se atinge, paradoxal, cel mai bine in solitudine.
May the Grace be with you all!
Reply With Quote