View Single Post
  #169  
Vechi 13.07.2015, 13:32:13
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Un ultim aspect, dacă-mi permiți, Adrian:

Ortodoxia nu pretinde loialitate oarbă. Ea se bazează pe versetul biblic: "cercetați duhurile care vin asupra voastră, că nu toate sunt de la Dumnezeu." Nu a impus niciodată, nimănui nimic, nu a ridicat cruciade și inchiziții, să forțeze oamenii să fie ortodocși, Doamne ferește. E gentilă, nobilă, explică, tâlcuiește, arată și mai departe, lasă pe fiecare să aleagă. Atenționează eventual, că cine nu crede ortodox, va ajunge în iad. Iar asta, fiindcă așa spune Biblia. Ortodoxia e minunată, e vie și profundă, înălțătoare și luminoasă...
Igor, stiu ca ai dreptate, de aceea, karyon-ul convingerilor mele este ortodox. Invelisul este "adenominationalism" si rebeliune sufleteasca cinstita.
Insa Scepticul din mine te provoaca: sa asteptam asa-zsiul Sinod Panortodox de la anul. Am eu o presimtire ca nu va fi ceva de bine...Citeste despre modul cum Biserica Rusa a ars pe rug protestanti si incuviintat uciderea de rascolnici, in sec XVII, la Moscova. In sec. XVII, nu pe vremea asa-zisului sfant justinian, cu sinergia lui zdrobitoare de vointe si constiinte.
Te rog, nu nega ca au fost arsi luteranii aceia. Cauta bine, inainte sa imi raspunzi, ca iar o sa te atace, si de data pe buna dreptate, colgii ca nu te documentezi: e fapt istoric. Moscova, sfarsit secol XVII, cam intre Hovanscina si ascensiunea lui Petru cel Mare.
Reply With Quote