View Single Post
  #21  
Vechi 09.02.2010, 15:59:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles, impartasania este una, separata.
Si in rest cand poti discuta cu duhovnicul? Eu asta imi doresc. O comunicare permanenta cu dansul.
Repet - se spune ca duhovnicul trebuie sa ne ajute si nu psihologul. Dar daca la el nu ai voie, nu are timp sau/si timp pentru tine, atunci cu regret, dar psihologul are si timp si pregatire si el te primeste.
eu nu pot sa pricep ce fel de preot sa fie acela care sa spuna ca nu are timp sa ma asculte. pai asta este menirea lui. eu cand merg sa ma spovedesc simt ca ma duc sa vorbesc cu insusi Domnul nostru Iisus Hristos iar parintele este doar intermediarul prin care Domnul imi da raspuns la intrebarile mele. Eu nu-l judec pe omul preot pentru cele ce-mi spune pentru ca stiu ca lui i se dau in gand raspunsurile pe care mi le da in interiorul acestei taine de la insusi Bunul Dumnezeu. Nu-mi pot inchipui ca Dumnezeu nu are timp de mine.
daca este sa rezum totul la situatia concreta ca discutia dureaza x minute, ore etc si ca preotul (om fiind ca si mine) are si el un program, ca mai sunt si alti oameni (frati ai mei) care au nevoie sa discute cu dansul, evident ca nu fac abstractie de aceste lucruri si ca astept cu rabdare sa-mi vina randul cand este altcineva inaintea mea la spovedanie, bineinteles ca daca s-a facut tarziu si vad ca mai asteapta si alti oameni nu-l retin pe parintele cu amanunte inutile dar totusi, asta nu a fost niciodata un impediment pentru mine sa nu pot discuta cu duhovnicul despre toate problemele care ma framanta.
La mine la biserica cel putin, spovedanie se face in fiecare miercuri si vineri de la orele 17.00 la orele 19.00, dar parintele sta mereu pana pe la 20.00-20.30 si in nici un caz nu te grabeste ca vezi doamne s-a terminat programul si trebuie sa plece acasa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 09.02.2010 at 16:02:31.
Reply With Quote