View Single Post
  #17  
Vechi 25.09.2009, 14:21:55
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Oameni buni am o intrebare la care vreau sa-mi dati un raspuns pt ca tot suntem la capitolul asta. Am vazut opiniile si parerile dvs cu privire la sfintii parinti si la sf moaste, insa cum comentati ceeace spune Sf Apostol Ioan in Apocalipsa Capitolul 22 cu versetul 8 si 9?
Dupa ce Ingerul Gavril ii explica ce are sa se intample Sf. Ioan Apostolul cade la picioarele Ingerului ca sa se inchine, iar Ingerul Gavril il opreste si ii spune ca "..numai LUI DUMNEZEU sa te inchini..".
Intreb: daca Ingerul Sfant il opreste pe Sf Ioan sa se inchine lui, atunci de ce oare sa ne inchinam la moste si la sf parinti?
Ma surprinde faptul ca Ingerul Ii spune lui Ioan Apostolul sa se inchine DOAR LUI DUMNEZEU. Nu cumva avem o problema?


Ingerul Gavril l-a oprit pe Sf. Ioan sa i se inchine din smerenie. Smerenia(opusul mandriei) reprezinta o caracteristica a ingerilor de lumina. Daca nu ar avea smerenie acestia nu ar mai fi ingeri de lumina ci ingeri cazuti asemena lui Lucifer si ingerilor lui(care au ajuns la aceasta stare datorita mandriei!). Sfintii in timpul vietii se straduie sa ajunga la smerenie ascunzandu-si virtutile si fugind de marirea oamenilor(prilej de mandrie). Unii sfinti chiar il rugau pe Dumnezeu datorita marii lor smerenii ca dupa moarte trupurile lor sa se descompuna in cel mai neplacut mod cu putinta(trupurile lor sa miroasa ingrozitor, si chiar si oasele dupa descompunere sa miroasa urat pentru a nu fi cinstiti de catre oameni nici dupa moarte). Sfintii sunt de fapt prieteni al lui Dumnezeu, care in viata acesta de pe pamant s-au straduit sa-i respecte poruncile. Sfintii sunt in acelasi timp si purtatori ai Duhului Sfant. Ei in aceasta calitate de prieteni ai lui Dumnezeu si de purtatori ai Duhului Sfant noi ne inchinam sfintilor rugand-ui sa mijloceasca pentru noi in fata Dreptului Judecator. Exista o multime de exemple in Biblie de oameni bineplacuti lui Dumnezeu, care au mijlocit in fata lui Dumnezeu pentru semenii lor(chiar pentru un popor intreg - unii dintre ei foarte departati de Dumnezeu). In acelasi timp in Biblie sunt prezentate situatii in care o persoana decedata fiind atinsa de oasele(moastele unui prooroc) a inviat din morti, sau "vezi cazul" cojocului lui Ilie. Nu cred ca ar trebui sa uitam nici numarul mare de minuni care au loc chiar si in zilele noastre la moastele unor sfinti(ex: Sf. Nectarie, Sf. Ioan Rusul... in Grecia, Sf. Parascheva, Sf. Filofteia... la noi....).

Last edited by ciprian85; 25.09.2009 at 14:40:07.
Reply With Quote