View Single Post
  #183  
Vechi 28.01.2014, 11:26:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cam asta e ideea. Aceste principii false, de a parea "oameni", caricaturizand de fapt intreaga sensibilitate umana, prin selectii subiective, total superficiale. Pe taranul de oriunde ar fi el, nu-l scoti dintr-ale lui, si te priveste oblu cand incerci sa-l inveti tu, strain de respiratia pamantului, cum sa faca si sa dreaga cu gaina, cu catelu', cu purcelu'... Probabil imi pun pe unii in cap, spunand ca toate aceste principii bolnave au plecat din minti bolnave, dar pentru ca acele personaje ajunsesera intr-un fel sau altul, personalitati celebre, pozitia lor a avut greutate, in loc sa fie trimisi daca nu la preot, macar la psiholog. E de-ajuns sa analizam "omenescul" din viata actritei Brigite Bardot, si vom intelege ratacirea si inselarea in care s-a complacut... De ce ne lasam manipulati de astfel de minti, cand de fapt pierdem din vedere tocmai faptul ca ne indepartam si de Dumnezeu si de omenescul din noi, inlocuindu-l cu un surogat ieftin? Care dintre noi nu s-a lovit in viata lui, in timp ce era intr-o situatie de maxima tensiune? A simtit cineva vreo durere? Nu va cred. Atunci e prea multa adrenalina, pentru ca "anestezia" sa nu-si faca efectul instantaneu. Dar noi vrem sa anesteziem... anestezia. Si pentru gaina, si pentru purcel... Cand animalul are dureri din alte motive, e altceva, si probabil ca trebuiesc curmate intr-un fel sau altul. "Si caii se impusca"!... Tot din dragoste si poate cu lacrimi in ochi, dar nu-i facem parastas dupa aceea!...
Eu nu stiu de care tarani vorbiti... Oare exista un tip de taran universal ? Credeti ca toti oamenii din mediul rural actioneaza si gandesc la fel pe principiul ca sunt tarani? Fiecare are personalitatea lui.
Din cele spuse de dvs se intelege ca acesti tarani sunt niste insensibili care ucid pe banda rulanta doar pt ca asa este firesc. O fi la altii... La taranii printre care am crescut eu in familie,se taia un porc pe an si poate o gaina intr-o vara... Accentul in gospodaria lor nu se punea pe cresterea si pe consumul de carne ci pe oua,lactate ,legume din gradina, fructe si productie de vin.
De asta bunica-mea are 86 de ani,este perfect lucida si activa ,fara a fi grasa sau a suferi de ceva anume!

Inteleg ca proteinele animale intretin(dupa altii) viata omului dar sa nu o transformam in obsesie,in fiecare zi ,la fiecare masa(cum se intampla in Occident).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote