View Single Post
  #54  
Vechi 22.07.2016, 09:39:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu esti numai tu intr-o casa, si nu poti fi rupt complet de lume. (...) sa stii ca [b]la un moment dat trebuie sa iei o pozitie
Ei bine, exact asta am facut. De la 1 februarie am terminat-o cu tembelizorul. Nu mi-am dorit neaparat asta, dar asa s-a potrivit: ne-am mutat si, in noua locuinta, nu avem contract de televiziune. Am tot amanat contractarea de la o zi la alta, de la o saptamana la alta. Nu numai eu, dar nimeni din familia mea nu pare nici grabit, nici ingrijorat ca noi nu avem televizor de 6 luni. La urma urmei, televizor avem, ca am mutat plasma de la vechea locuinta si am agatat-o in cui la noua locuinta. O folosim, uneori, ca sa vizionam mai bine filmele bune in jurul carora ne adunam o data pe saptamana. M-am mai uitat cam doua ore in ultimele 6 luni la o televiziune, folosind in acest scop smart-phone-ul meu. Pot, oricand vreau, sa il cuplez direct la plasma. Oricum, cele doua ore au constat in vizionarea unui canal alternativ, care nici nu emite altfel decat pe net. Si e departe de a fi singurul. Sunt si radiouri pe net.
Nu avem televiziune de 6 luni nu din cine stie ce optiune ideologica, sau de strategie parentala, ci fiindca pur si simplu nu am simtit nevoia. Viata fara televizor e minunata. Conectarea la stiri ? In fiecare dimineata imi beau cafeaua citind stirile. Nu dau un euro pe niciun cotidian, citesc stirile de pe net. Sunt abonat la vreo 6 periodice, dar la niciun cotidian. Sunt periodice fie de specialitate, pe care le citim in scop profesional, fie publicatii catolice la care m-am abonat nu ca sa le citesc, ci ca sa le sprijin. Sunt chiar mai bine informat decat inainte, cand pierdeam cel putin o ora pe zi privind la televizor stiri manipulate sau false emisiuni de opinie, in care concluzia, ca si invitatiile, erau rezultatul unei strategii fixate de producator inainte de emisiune. Filmele ? Le iau fie gratis, de pe net, fie platesc in medie un euro pe DVD-uri cumparate din talciocuri, criteriul fiind: "voi vrea sa vad acest film de mai multe ori ?".

Cum spuneam, este minunata viata fara televizor. Iar pasul necesar este, privind retrospectiv, foarte usor de facut. Curaj !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.07.2016 at 09:42:10.
Reply With Quote