View Single Post
  #14  
Vechi 09.10.2018, 23:55:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
De unde ai scos-o si pe asta? Da-ne referinte,istorice de pe vremea aia?

Eu daca eram admin de mult ne paraseai, sau erai premiat cel putin ptr o luna, si nu mai bruiai pe aici. Oricum cei care administreaza acest forum nu fac ceva placut lui Dumnezeu,ptr ca vorbesti cu dispret de inchinarea in fata moastelor printre atatea altele, fara ca sa fii avertizat ptr vorbire usuratica.
ar trebui sa-mi multumesti pentru ca va ofer informatii din istoria crestinismului. lucruri despre care, dupa cum se vede, nu va imaginati macar ca ar putea fi asa. si totusi eu nu scriu decat adevaruri.

in ceea ce priveste moastele sau sfintii si sfintenia, imi spun un punct de vedere.
dar intreaba-te si tu, asasinate, furturi, faradelegi peste faradelegi timp de 1500 de ani, o lupta permanenta pentru a pune mana pe astfel de relicve in toata lumea crestina? de ce? pentru bani, jonnyw, pentru bani.

benedecitinii din franta si-au trimis cateva duzini de "frati" in italia si au furat pur si simplu mumia 'sf benedict" de acolo, de atunci n-au mai avut probleme materiale si au spus ca asta a fost voia lui, ca d-aia s-a lasat furat. :))

convingerea mea este ca venerarea moastelor este o erezie. nu are cum sa fie altfel, este inventata din interes material, nu pentru cel spiritual.

ps.descoperirea sf cruci de catre imparateasa elena seamana izbitor cu descoperirile de vestigii antice facute de scufundatorul Putin, mai ieri...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote