Subiect: LEGIONARI?
View Single Post
Vechi 12.12.2006, 14:29:43
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.08.2006
Implicit

poi domnule antiecumenism, legionarii saracii si stimabilii conducatori ai respectivei miscari au fost distrusi de prostia care au debitat-o si de regimurile respective pe care le cunoastem, desii unii au murit si in opinia mea ca niste martiri, dar e foarte curios si pentru mine cum de nu s-au prins nici unii cum ca desi scopurile erau nobile, ceea ce faceau in politica era un fel umor al absurdului... si nu ma refer la fapte, ca se pare ca sunt mult exagerate de catre "baietzii buni" de mai tarziu care s-a vazut si ei ce le poate pielea, ci ma refer la cum era de frumos cusuta ideologia lor politica cu atze albe, roshii si verzi, aici fara sa fac aluzie la culorile vreunei natzii, imi cer scuze daca se interpreteaza, si oricum singurele chestiuni pozitive pe care le vad sunt ca si-au aparat in justitzie oamenii si interesele, si este firesc din moment ce intemeietorul acestor curente ideologice era avocat... Deci, aceste curente, departe de a fi fost antisemite asha cum se sustine, acuma nici ca i-a aparat, si ma refer la faptele efective probate prin dovezi, au si partzi bune, ca si aproape orice ideologie politica, la fel ca toate curentele natzionaliste indiferent de tzara sau regiune. Problema lor sta in faptul ca ele vor sa fie un fel de mai mult decat urna, poi asta inseamna politica, urna, ca altfel este presedentzie. Daca nu le convine, poi sa puna mana pe putere si sa readuca dinastiile regaliste n-apoi sau alte forme de conducere, daca le da prin scafarlie, dar daca le place politica atunci sa-si respecte principiile elementare:
-publicitate echidistanta si abundenta in perioadele electorale cu interzicerea statisticilor pe acele perioade, statistici irelevante si ingeneral forme de alterare
-alegeri netrucate prin numarari corecte si rapoarte reale
-odata ajunsi la putere si dupa ce nu mai sunt la putere sa dea socoteala de legislatzia natzionala in vigoare ca si orice alt cetatzean al statului nostru Roman

si asha este, si eu m-am mirat foartemult de articolul respectiv din legislatzie, care asha chiar este, ingradeshte dreptul la opinie al respectivilor simpatizantzi, si mi se pare anticonstitutzional, deci in mod normal este nul de drept, dar cum la noi justitzia este inca legata la ochi si nu se stie nici acum politica cui ar trebui sa faca (politica legii), nu e de mirare ca potzi fi arestat si sa dai socoteala conform cu articolul respectiv...
Reply With Quote