Subiect: Poiana Marului
View Single Post
  #1  
Vechi 08.08.2008, 02:40:40
Gabri Gabri is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Cautand informatii despre manastiri banatene , m-am oprit la o informatie falsa, referitoare la constructia si ctitoria Schitului Poiana Marului.
Iata textul preluat de pe sit-ul Episcopiei Caransebesului:
SCHITUL POIANA MĂRULUI
Hram: "Înălțarea Domnului" (40 de zile după Învierea Domnului).
Adresa: Com. Măru, Stațiunea Poiana Mărului, jud. Caraș-Severin.

În stațiunii stațiunea montană Poiana Mărului au existat mai multe sălașe ale locuitorilor din zonă care, din punct de vedere religios, aparțineau de parohia Măru. Din inițiativa preotului paroh Dorel Fercea și a credincioșilor s-a ajuns ca în apropierea cimitirului din stațiune să se ridice o capelă pentru trebuințele religioase. Din 1990 exista aici multe case de vacanta si era necesar sa se construiasca o biserica.
În anul 2000, la 12 august, s-a slujit aici prima Sf. Liturghie, iar locul s-a încredințat călugărilor, pentru a se ridica o mănăstire.
În numai doi ani de zile s-a ridicat și noua biserică, fiind aproape gata.
Arhitectura bisericii este în stil bizantin. Este în curs de execuție lucrarea de pictură si catapeteasma sculptată în lemn de stejar.

LAMURIRI: Nu preotul Dorel Fercea aconstruit paraclisul , biserica mare si chiliile ci parintele staret de atunci Dimitrie. Char daca staretul dupa retragerea sa din functie a avut ispite, nu inseamna ca trebuie sa i se nege constructia unei Manastiri!! nu? .Din cate am inteles si stiu parintele Dimitrie s-a reantors in biserica si s-a pocait de ispitele si problemele avute ...Nu este "ortodox" sa stergem , sau sa anulam meritul constructiei Manastirii Poiana Marului.
Voi ce zice-ti

Reply With Quote