Subiect: Invidia
View Single Post
  #5  
Vechi 07.03.2009, 11:11:06
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu toata invidia este patimasa, dupa cum nu toata tinerea de minte a raului

Aceste sentimente sunt un amestec de ceva involuntar si voluntar, ultima doar la cei ce lucreaza patimile.

Aparitia acestor sentimente este fie rezultatul înselarii (crezi ca cutare a facut sau gândeste ceva rau când de fapt el e nevinovat) fie un raspuns la nedreptaatile facute de celalalt. Virtutea consta în a nu urma aceste simtaminte prin fapte, cuvinte sau gânduri de ura, fiindca mânia omului nu lucreaza dreptatea lui Dumnezeu. Dar totodata ele pot fi semnaul unor nedreptati realizate de persoana fata de care simtim sentimentele de pizma/ura.

Deci nu trebuie sa ne atribuim tot ce simtim fiindca sentimentele rele sunt de la draci iar cele bune de la Dumnezeu si îngeri. Trebuie sa avem grija ce facem cu trupul, limba si gândurile, aceasta e responsabilitatea noastra.

iar cei care se cred invidiati, sunt de fapt oameni patimasi, îmbibati de mândrie si frustrati, care vor sa se ridice deasupra celorlalti si care vad în invidia celorlalti (reala sau imaginara) un barometru al propriului succes, cum era un citat pe alt topic.
Traditie1, vrei sa spui ca a avea ganduri de invidie, dar a nu actiona dupa aceste ganduri nu e un pacat asa mare si ca ni se intampla tuturor?
Interesant punct de vedere.
Eu, de cate ori imi trece prin minte un astfel de gand, ma rusinez apoi de gandul meu si imi pare rau ca am gandit asa. Ma simt vinovat. Si este firesc sa fie asa. Insa tu spui ca e firesc sa apara si gandul ala. Am inteles bine?
Astept si alte pareri, daca se poate. Multumesc.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote