Subiect: Papalitatea
View Single Post
  #1929  
Vechi 21.10.2011, 22:11:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Am vazut de multe ori ortodocsi care condamna aceasta metoda de rugaciune si nu inteleg de ce. In primul rind ca nu au practicat aceasta metoda si in al doi-lea rind ca nu ne dau alta varianta de rugaciune (de vreme ce noi nu stim sa ne rugam, asa cum spune sfintul Pavel). Din punctul meu de vedere orice metoda de rugaciune in afara de cele propuse de sfintul Ignatiu de Loyola sau Francisc de Assisi este greoaie si oboositoare. Cu metoda lor ma bucur cind sint linga iesle, pling cind sint la picioarele crucii si este mult mai usor si mai simplu. Nu stiu de ce considerati gresit acest mod de a ne ruga.
Argumentele pe care le-am postat mai sus sunt destul de evidente. Respect ceea ce considerați dumneavoastră, dar nu sunt de acord. Nu doresc să vă conving sau să aduc la nesfârșit contraargumente. Eu am postat un punct de vedere referitor la riscurile imaginației. Dumneavoastră aveți libertatea să le ignorați sau să nu le luați în considerare.

ps: greu de stat în picioare când biserica s-a format pe neadevăruri (existența Sf Petru la Roma e cam cu semnul întrabării - am postat cu o pagină în urmă când și cum s-a format biserica)..."Papa nu va ajunge niciodata la o turmă și un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur păstor: Iisus Hristos."

Last edited by ovidiu b.; 21.10.2011 at 22:14:02.