Subiect: Despre avort...
View Single Post
  #26  
Vechi 28.05.2009, 09:43:26
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

"Dar daca cineva este bolnav, putem sa spunem ca este voia Lui sa fie bolnav si ca bnimic nu se intampla fara voia lui si atunci sa nu ne ducem la doctor, nu? Dupa logica asta" (scuze, nu stiu sa iau citate)
Pai eu cred ca e o diferenta mare intre a merge la doctor si a face un avort sau a lua anticonceptionale, a folosi prezerativ.In primul rand mergi la doctor pentru vindecare (chestie pozitiva), pe care doctorul oricum nu ti-o poate da, ca poti sa iei 15000 de pastile si sa faci 300 de operatii, daca Doamne nu vrea sa te vindeci, nu te vindeci. Dar eu zic ca in cazul unei boli esti dator sa lupti pentru viata ta (atat spiritual, curatind pacatul cat si fizic, mergand la doctor (daca ai incredere in ei, dar asta e alta discutie)). E pe principiul "Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in sac." Adica nu pica para malaiata in gura lui natafleata ci faci si tu ceva pentru tine. (si de multe ori Dumnezeu lucreaza prin ceva/cineva). Dar deja a lua anticonceptionale (care pe langa efectul abortiv mai au si alte multe efecte secudare deloc neglijabile) si a folosi un prezervativ (care oarecum poate sa impiedice o sarcina, desi nu e o regula) inseamna a lucra cumva impotriva normalului, caci este normal ca in urma relatiilor trupesti sa vina si un bebe, uneori. Lupti practic contra vietii.
Nici eu nu am credinta care sa imi permita sa ma abandonez total in mainile lui Dumnezeu. Dar merg pe mana pariului lui Pascal cand am indoieli. Si le duc pe toate cum pot incercand sa fac cat mai putine dupa voia mea. Daca eu nu pot sa dau viata nu cred ca imi este permis nici sa o iau nici sa o impiedic.
"Vrei sa spui ca voia lui Dumnezeu se opreste intr-un prezervativ"
Nu. Dar se mai opreste uneori la voia noastra, si atunci s-ar putea sa fie bai...

Mi se pare normal sa fii vehement impotriva avortului. Dar eu sper sincer ca atat preotii cat si ceilalti inteleg cat e de important sa salvezi sufletul mamei si nu sa il afunzi mai tare. Am o prietena care a facut un avort. Numai Dumnezeu stie ce e in sufletul ei... ca fericita nu am mai vazut-o de atunci. S-a indepartat de Biserica. Mi-a fost frica sa o trimit la spovedanie. E asa fragil sufletelul ei incat parca ti-e frica sa il lasi pe mana oricui... Cred din toata inima ca trebuie sa facem ceva pentru a preveni avorturile, pentru a convinge mamele sa pastreze si copii neplanificati si nedoriti, dar si sa ne rugam pentru toate mamele care au facut avort, in primul rand sa constientizeze pacatul, apoi sa caute iertarea si sa le intareasca Dumnezeu sa nu deznadajduiasca.