View Single Post
  #6  
Vechi 18.07.2009, 22:07:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Părintele Profirie arăta într o carte a sa că pentru mulți , însă, credința este o luptă, un chin și o frământard. De aceea, ei îi socotesc pe mulți dintre "credincioși" nenorociți, căci văd în ce hal se află. Și de fapt așa și este. Pentru că, dacă cineva nu înțelege adâncimea credinței și nu o trăiește, credința sfârșește prin a deveni boală , și încă una înfricoșătoare. Atât de înfricoșătoare, încât omul își pierde stăpânirea proprilnr fapte, devine nehotărât și slab, este plin de chinuri și de frământări, și este purtat de duhul cel rău. Face metanii, plânge, strigă, chipurile se smerește, și întregă această smerenie este o lucrare drăcească. Asemenea oameni trăiesc religia ca pe un fel de iad. În biserică fac metanii, cruci, zic " suntem păcătoși și nevrednici ", și îndată ce ies afară încep să hulească cele dumnezeiești dacă cineva îi necăjește puțin. Se vede limpede că la mijloc este un diavol. Mai sunt și cei ce pun doar întrebări la întrebări, dar uită mai tot timpul de Sfintele Învățături, aceștia au șansa reală de a "înebunii" din cauza credinței , a falsei credințe.
Foarte interesantă postarea ta Cristi.Am deschis acest topic deoarece trebuie să scriu un material despre acest subiect și am nevoie de câteva idei.Mulțumesc pentru ajutor și aș ruga mult și pe alți forumiști să mă ajute.
Reply With Quote