View Single Post
  #5  
Vechi 01.10.2009, 16:41:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credinta in Dumnezeu este singura care ne ajuta sa ne mantuim pe noi si-ai nostri. Eu n-as indrazni sa recomand nimanui "sa refuze" acele rugaciuni doar fiindca vin din partea bisericii catolice. N-am sa inteleg niciodata de ce atata inversunare, atat timp cat rugaciunea este oricum sfanta. Intrebarea este daca suntem capabili de a face asa ceva zilnic, fie ca citim timp de un an Paraclisul Maicii Domnului, fie orice alt acatist (probabil la miezul noptii, in fata icoanelor Mantuitorului, Sfintei Fecioare, si alte cateva si a candelei aprinse) Este extraordinar sa o poti face si numai 40 de nopti la rand (o spun din proprie experienta!!), dar nu ma indoiesc ca pentru un an intreg, si rasplata va fi pe masura.
"Frate" Zaharia, inca o data iarta-ma ca indraznesc, dar uneori chiar ca trebuie citit printre randuri sa nu ratacim in nebunia noastra! Iubirea de Dumnezeu nu ne-o poate lua nimeni, fie ca ne-am nascut catolici sau ortodocsi! NU suntem cu nimic mai merituosi daca ne-am nascut asa, iar credinciosii catolici au la fel de multe posibilitati ca si noi sa se mantuiasca!
Reply With Quote