View Single Post
  #16  
Vechi 31.10.2011, 18:25:56
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Smile

Cred ar fi corect sa abordam cauzalitatea bolii nu DOAR din viziunea crestina-ortodoxa. Oare nu si evreii sau musulmanii sau triburile din te miri ce colt al lumii se imbolnavesc? Credinciosi sau atei, toti ne imbolnavim. Desi STIU ca toti perii ne sunt numarati, cum se explica atunci cele de mai sus? Vrem nu vrem ajungem la concluzia logica ca boala nu vine neaparat din necredinta...(blasfemie?). Unele boli zic eu ca vin din nerespectarea sa zicem a "manualului de utilizare a omului", adica prin faptul ca nu acordam atentie modului cum ne hranim, gandim, dormim, simtim, vorbim, indiferent de credinta. Practic noi nu mai ne folosim rational, ci gresim de multe ori fara sa ne dam seama fata de noi insine si apoi fata de tot ce ne inconjoara. Toate se rezuma la iubire ( de sine si aproapele) in enumerarea de mai sus. Nu iubire in sens strict crestin fata de crestin, ci iubire la modul universal, iubire fata de toata creatia lui Dumnezeu. Nici parintii, nici societatea , nici biserica ( decat asa, vag) nu ne educa din acest punct de vedere si pe cand aflam regulile, dupa eforturi de cunoastere pline si de durere, e cam tarziu: buba s-a spart. Zicem: Doamne ajuta-ma, desi singuri ne-am facut-o! Cred cu TARIE, ca acest tip de educatie este determinant pentru fericirea omului, dar nimeni nu doreste sa fie facut sistematizat, pe scara larga, altfel din ce ar trai fabricile de medicamente sau cele de mancare de slaba calitate ce se vinde tot mai mult. Nu exista preventie, gradul de cultura civica, morala sau sociala e la pamant. Pana si mancatul de post este nesanatos, deci cum sa elimine corpul toxinele, cand ii dam margarina sau pateu vegetal cu enspe mii de E-uri. Va rog pe toti colegii de forum sa deschidem rubrici, topicuri speciale pentru aceste probleme enuntate de mine, pentru sanatatea tuturor. Sa aratam experienta oamenilor de pretutindeni (bine, nu in sensul ca mancati broaste vii sau alte bazaconii) unde este cazul, cu bun simt si discernamant despre alimentatie, somn, exercitii fizice, gestionare a gandurilor si emotiilor( de fapt principala cauza a imbolnavirilor!), raportarea la natura si Dumnezeu, dar va ROG, cat mai practic. Unde considerati necesar puteti da doar linkul, deoarece sunt convins ca va iesi o cantitate uriasa de informatie, care nu are rost sa o depozitam aici pe forum. Demersul meu este total dezinteresat, sper ca prin materialele care vor apare sa nu se considere ca vrem sa facem reclama cuiva, ci doar sa promovam binele pentru toti.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote