View Single Post
  #3  
Vechi 06.03.2012, 12:24:42
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Off-topic: Acesta a fost ultimul meu post pe acest forum. Țin să declar că am mai avut un user (CelMandru) pe care l-am creeat din motive aparent bune pentru mintea mea, dar cu siguranță proaste pentru sufletul meu. De asemenea, țin să menționez că am ajuns la concluzia că postarea pe acest forum îmi este extrem de dăunătoare. Îmi excită mintea, care ș-asa abundă de mândrie. Problema nu este forumul în sine, ci faptul că oamenii, așa ca mine, cu "ajutorul" internetului, își creează false identități pe care le-ndoapă cu fel de fel de amăgiri. Este o obișnuință cu totul nocivă, un drog care subminează trăirea duhovnicească adevărată după care ar trebuie să tânjim. În niciun caz, acesta nu este locul prielnic pentru a-ți ține mintea trează, ci doar o baltă în care să se bălăcească săracii oameni creduli, mascată de argumente pioase, de genul într-ajutorarea semenilor. Dumnezeu să vă lumineze! Iertați-mă dacă v-am greșit!
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote