View Single Post
  #8  
Vechi 06.03.2012, 18:29:14
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa nu uitam ca exista si o bucurie fireasca, data de firea omului - cand se naste un copil, cand luam un examen pentru care ne-am pregatit mult, cand vedem asternandu-se zapada (bine, unii nu se bucura de zapada, stiu...). Si aceasta nu e rea sau buna prin sine, e data de fire si e ingaduita de Dumnezeu.
Zicea pr Rafail Noica intr-o predica ceva de genul: pune un "Doamne" inainte si totul se transforma in rugaciune.

Daca toate bucuriile acestea nepacatoase lumesti le-am inchina Lui Dumnezeu, cred ca mare lucru ar fi!
Parintele Teofil zicea ca uneori isi aducea aminte de vreo poezie (ii placeau mult poeziile) asa ca i-o spunea Lui Dumnezeu si la sfarsit Il intreba "Doamne, asa-i ca-i faina?!"

Asa daca am face si noi in viata, ce bine ar fi! Cand ni se naste un copil, cand luam un examen, cand vedem zapada, cand ne bucuram de ceva, sa multumim Lui Dumnezeu si sa-i dam slava pentru bucuria respectiva pe care ne-a oferit-o.

Daca orice bucurie lumeasca nepacatoasa am sarbatori-o nu prin vreo patima sau neinfranare (nu iesind la o bere/bauta cu prietenii, nu aprinzand vreo tigara, nu aruncand banii pe vreun fard strident, etc), ci multumind Lui Dumnezeu si dand Lui slava pt bucuria/reusita aceea si sarbatorindu-o prin renuntarea (macar temporara) la vreo patima/pacat (sau facand o fapta buna), ce departe ar ajunge toti cei botezati ortodocsi!

Cand Dumnezeu ne ofera o bucurie, noi ce-i oferim inapoi? Macar sa ne straduim un pic, macar acum in post, sa nu-i oferim imediat vreun pacat...
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 06.03.2012 at 18:49:44.
Reply With Quote