Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #314  
Vechi 08.09.2012, 21:14:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Vad ca insisti ca nu face parte din BO condamnarea celorlalti. Vedeti ca are Catalin date mai precise, stie el ca numai doua exceptii sunt, va poate spune mai multe. Si puteti gasi si persoane mai cu autoritate, de exemplu Patriarhul roman, nu mai stiu daca actualul sau cel dinaintea lui, imi picase sub ochi un text prin care exact asta afirma spunand ca doar sunt cuvintele Domnului si dadea un citat. Daca imi demonstrati ca se inseala Catalin si toti cei ce au afirmat ca ei, imi schimb radical parerea in bine despre BO.
Eu am spsu ca se cunosc doua exceptii, nu am spus ca poate nu mai sunt si alte exceptii. Dar exceptii, nu regula. Si una din exceptii era imparatul Traian, care numai de fapte bune nu a avut timp. Iar cealalta e un copil pagan, care nu a facut nicio fapta rea (fiind copil). Tu spui aici ca daca face ortodoxia ce spui tu te faci ortodoxa cu acte in regula. Ortodoxia spune ceva indiferent de ce credem noi, are un adevar absolut, nu relativ, care sa depinda de parerea noastra.