View Single Post
  #129  
Vechi 16.11.2014, 12:35:14
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In schimb mi-a fost si imi este in continuare foarte frica de oameni. Iar Dumnezeu nu poate sa nu vada si sa nu inteleaga ca daca nu fac ceea ce trebuie, sau fac ce nu trebuie, e de frica celorlalti si nu ca asa as vrea eu.
“Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.
Domnul este ajutorul meu și eu voi privi cu bucurie pe vrăjmașii mei.
Mai bine este a Te încrede în Domnul, decât a Te încrede în om.
Mai bine este a nădăjdui în Domnul, decât a nădăjdui în căpetenii.” (Ps. 117,6-9)

“Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua.” (Apocalipsa 21,8)

Citat:
Insa cand vine vorba de copil...mi-e frica rau de tot ca de credinta si educatia lui religioasa sunt direct responsabila. Pana acum am crezut ca daca il botez si il duc la biserica si il mpartasesc apoi face religie la scoala ( presupunand ca toti profii ar fi fost ca parintele nostru pe care-l iubesc toti copiii), va fi ok.
Cuviosul Paisie Aghioritul "Cea mai mare răspundere o au părinții pentru că, potrivit cu educația ce o vor da copiilor lor, aceștia vor deveni clerici buni, dascăli buni, etc. și vor ajuta și ei la rândul lor atât pe copiii lor, cât și pe ceilalți. Iar dintre părinți mama are răspundere mai mare pentru educația copiilor. Copiii trebuie să se sature de afecțiune și dragoste în sânul familiei.

Dacă părinții, în perioada în care copilul este încă în pântecele mamei lui, se roagă, trăiesc duhovnicește, copilul se va naște sfințit. Iar în continuare, dacă îl vor ajuta duhovnicește, va deveni un om sfințit și va ajuta societatea, fie că va sluji în biserică, fie că va ajunge într-un post de răspundere, etc." http://www.cuvantul-ortodox.ro/2009/...atia-copiilor/

Citat:
Cu educatia religioasa insa am aflat ceva acum aici care m-a pus pe ganduri. Si anume ca unii si-au pierdut credinta de frica ...
Nimeni nu-si pierde credinta de frica. Daca am avea credinta cea adevarata si frica cea buna, frica de Dumnezeu, am lasa pacatul si am cadea la picioarele Lui. Dar noi ne indulcim cu pacatul, nu vrem sa renuntam la el si asa ajungem sa preferam minciuna in locul Adevarului, alegem intunericul in locul Luminii, moartea in locul Vietii.

“Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.” (Ioan 3, 19-21)

Pacatul este cel care aduce moartea sufletului si atrage pedeapsa iar nu frica de Dumnezeu. Frica despre care s-a vorbit aici este glasul constiintei. Ce este constiinta? Este glasul lui Dumnezeu in om. http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80576.html

Vorbind despre constiinta ca despre un judecator drept, Sfantul Ioan Gura de Aur spune: "Nu ti-a pus tie Dumnezeu judecator dinafara, sa-l poti momi cu parale, sa-i dai atata, ca sa te faca pe tine drept. Acest judecator este pus inauntru, nu-l putem momi cu nimic!"

Toti avem aceasta constiinta care ne avertizeaza cand gresim. Ea striga cu putere iar daca nu renuntam la pacatul pentru care aceasta ne someaza insistent, glasul constiintei devine cu timpul tot mai slab.
Constiinta nu dispare niciodata insa daca ne incapatanam sa nu o ascultam si staruim in pacat, glasul ei razbate mai rar si mai greu. Mai rabufneste din cand in cand, semn ca Dumnezeu inca doreste si asteapta intoarcerea noastra.
O constiinta patata ne va mustra negresit iar singura care aduce in suflet odihna si pace este spovedania. Marturisindu-ne, ne usuram si obtinem pace atat cu “parasul nostru”, asa cum o numea Parintele Cleopa, cat si cu Dumnezeu.

P.S. Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeu esti ...
Reply With Quote