View Single Post
  #6  
Vechi 22.01.2015, 19:14:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am primit pe mail o versiune divina de "Tatal Nostru".
E drept ca nu este ortodoxa, dar este cutremauratoare.
O canta Andrea Bocelli impreuna cu un cor.

ascultati:
http://gloria.tv/?media=479543&language=3SsSaAhCEfb

Am plans in hohote...
Poate ca acesta ar putea fi un punct de plecare pentru o discutie interesanta. Daca ar trebuie sa plangem in hohote si sa ne cutremure o interpretare a unei rugaciuni sau simtamantul continutului acesteia. Fara nici o discutie interpretarea poate ajuta, dar pe ce punem accentul.
Si ca sa fiu mai explicit, putem reflecta si ne putem intreba de cate ori continutul Rugaciunii Domnesti ne-a cutremurat si ne-a facut sa plangem si cat de usor am plans la o interpretare. Sau daca raspectiva interpretare ar fi facut aceeasi impresie si cu alte cuvinte?
Oare simtim si reactionam la ceea ce trebuie sau ne asemanam intr-o anumita masura "privitoarelor la telenovele" care confunda dragostea, sacrificiul si profunzimea sentimentelor cu o interpretare lacrimogena si sentimentalista?
Si oare muzica noastra bisericeasca traditionala nu este similara picturii icoanelor in stilul bizantin si nu au acestea rolul pedagogic,al rezonantei in "spectrul spiritual" spre deosebire de cele occidentale, realiste dar care ating mai degraba latura emotionala si sentimentalista?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote