View Single Post
  #298  
Vechi 08.09.2017, 23:51:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Buna ziua,
Nu stiu daca este topicul potrivit dar sigur are legatura cu casatoria. Voi ce ati face in locul meu?
Pe scurt iata povestea: sunt casatorita de 10 ani si am o fetita de 6 ani. !0 ani teoretic pentru ca de doi ani au inceput problemele. Sotul meu a ales un alt drum adica o amanta la locul de munca. Are si acum una, nu cred ca e aceeasi persoana. De doi ani lupt cu toate fortele sa salvez casnicia. De multe ori ma intreb cum de nu am luat-o inca razna sau cate femei ar fi suportat umilintele si suferinta pe care le traiesc de atunci. Evident, nu mai exista sentimente intre noi, nu sunt relatii sot -sotie, si de vreo 4 luni a parasit domiciliul . Nu sunt rupta de credinta sau de Dumnezeu ci dimpotriva. Am uitat sa spun ca de cand a luat-o razna nu vrea sa mai auda de biserica, post, rugaciune. Drama e ca fetita sufera cel mai mult. Sigur, si eu sunt om si ma sperie gandul singuratatii dar nu ma mai gandesc la asta. Important e sa fiu sanatoasa si sa pot creste fata. Parintele nici nu vrea s auda de divort dar asta e casnicie?
Este, inca mai este.

Daca parintele duhovnic asa a spus, de ce sa cauti motive de razvratire?

Cine stie, daca cu rabdarea ta, nu se va intoarce la tine iar cu neascultarea de duhovnic poate niciodata si abia atunci vei sti ce inseamna singuratatea.

Daca ar fi un sot betiv, violent, e greu sa ramai langa un astfel de om, ba chiar contraindicat mai ales daca ar fi violent si cu copiii.

Dar atat timp cat lipseste de acasa, pana la urma n-ai nici o paguba. Poate pana la urma va cere el divortul si nu-ti faci tu pacate.

Citat:
Da, casatoria trebuie sa fie binecuvantata dar au tinerii intelepciunea necesara sa faca lucrurile asa cum trebuie astfel incat sa nu regrete mai tarziu?
Sigur ca nu, ca atunci cand esti tanar..mai greu sa faci lucruri cu cap, mai ales daca n-ai primit si o educatie buna - care e rara in ziua de azi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote