View Single Post
  #41  
Vechi 13.08.2012, 21:40:37
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Schimbarea propovaduita de Hristos pleaca din interiorul nostru,urmand a avea efect pe exteriorul manifestarii umane,reflectandu-se inclusiv la nivel social.Pana interiorul nu se schimba,exteriorul sufera doar modificari temporare.De aceea si Hristos a insistat pe modificarea interioara,nu s-a axat pe masuri sociale cu efect imediat.Nu le-a eliminat pe acestea ci le-a pozitionat corect,pe temelia transformarii interioare.Citit cu atentie epistola Apostolului Pavel catre Filimon,cu privire la Onisim,sa vedeti ce mesaj are,daca tot vorbim de sclavi :) In general privim paharul doar la exterior,este mai usor de clamat transformarea,pare mai evidenta dar nu este neaparat una de profunzime.

Ca sa explic mai simplu cum ar suna ideea,privit de sus in jos,de la Dumnezeu spre om si de la interior spre exterior:Te voi pune,spre rusinea lumii, in cea mai grea conditie si lumea nu iti va oferi nimic bun ci dimpotriva,va face ce stie ea mai bine,sa-ti puna lanturi.Dar tot eu te voi ridica si vei invinge lumea prin slabiciunea ta aparenta,care de fapt ascunde puterea mea in ea iar taria lumii,desi aparent puternica, ascunde slabiciunea ei.Esenta adevarului va birui esenta falsitatii printr-o repozitionare a ce este ascuns si puternic fata de ce este lumesc si fals.Este o alta eliberare,nu o exclude pe cea sociala dar acesta,cea sociala,nu aceea este primordiala pt ca prima o depaseste in efecte.

Comparati-l pe Apostolul Pavel cu Spartacus,sunt tot in timpul Imperiului Roman,ca sa vedeti diferenta :) Nu mai stiu pe unde,Franta sau SUA,in perioada hippy,au avut unii idea sa formeze un fel de comunitati sociale dar fara diferente sociale,cu bunuri in comun,spunand ca aplica invatatura lui Hristos.Insa le lipsea credinta,rugaciunea,Biserica,transformarea,viata in curatenie trupeasca si multe altele.Aplicau doar un fel de spoiala sociala si atat.Au esuat complet pt ca ratand transformarea interioara invariabil au aparut diferente si probleme ce s-au terminat in cel mai pur stil lumesc.Nu au plecat de la interior,au crezut ca masura sociala va tranforma interiorul,adica au inversat sensul fara sa sesizeze directia corecta de unde trebuie sa plece transformarea.

Intelegeti la ce ma refer sau am complicat si mai mult?Nu-i mai acuzati pe apostoli de un esec in transmiterea mesajului lui Hristos,au pus corect accentul,Imparatia Lui nu este din acesta lume.Veti sta fata in fata si cu ei la Judecata si va fi greu sa va argumentati cuvintele in fata Mantuitorului.Parerea mea dar sunteti perfect libera sa insistati pe acesta idee daca doriti :)

Noapte buna.Doamne ajuta!+
Inteleg perfect ceea ce doriti sa spuneti, este perfect adevarat ceea ce ati spus aici, iar ceea ce ati spus se aplica perfect invataturii Domnului, dar din pacate nu se aplica in aceeasi masura invataturii Ap. Pavel. Aceasta parte nu o intelegeti dvs., nu vedeti marea diferenta intre cele doua invataturi. Altii o vad si de aceea nu Domnul este acuzat de esec ci doar apostolii (desi este exagerat a-i pune pe toti intr-o oala, Ap. Petru este atat de diferit de Pavel!). Daca nu ar fi lucrat Domnul din umbra, am fi batut pasul pe loc, sau aproape... Insa daca luam in considerare faptul ca tot Domnul a spus: "fara Mine nu puteti nimic", este absolut logic sa fi decurs lucrurile in mod imperfect. Singurul lucru ilogic este idolatrizarea oamenilor, a-i vedea supra-oameni acolo unde de fapt roadele sunt ale Domnului.

Ca sa intelegeti mai bine, Ap. Pavel a invatat: daca esti sclav fa lucrul X, daca esti stapan fa Y, daca esti femeie fa Z si daca esti barbat fa YY. In timp ce Domnul a invatat:" cauta Imparatia Cerurilor si toate ti se vor da pe deasupra", indiferent daca esti stapan, sclav, barbat sau femeie. A zis si Pavel la un moment dat ca in Hristos nu mai exista stapan, sclav, barbat, femeie, grec sau iudeu, deci daca tinea cont sa chiar aplice acest lucru si in toate celelalte invataturi, totul ar fi fost perfect. Din pacate insa nu tinut cont ba chiar dimpotriva, a dat invataturi diferite pe sex, stare sociala etc., ceea ce Domnul nu a facut niciodata pentru ca la El asa ceva nu exista...

Last edited by Tartaruga; 13.08.2012 at 22:07:57.
Reply With Quote