View Single Post
  #13  
Vechi 27.06.2014, 10:05:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Grele intrebari. Tu ai alege pe cel la patru ace, fie ca-i homosexual, fie un curvar de rand. Despre asta nu am nici o indoiala. Dar fi linistita! Nu esti singura, care ai alege in felul acesta. Si eu as face aceeasi alegere; cel mai probabil.

Am insa o problema cu afirmatia ta de mai sus, pe care am ingrosat-o. As spune ca, dimpotriva, Evreii il asteptau pe Mesia, si tanjeau dupa venirea Sa. Insa voiau un Mesia lumesc precum erau si ei. Voiau un mesia care sa le supuna celelalte popoare sub picioarele lor.

Din pacate, multi ortodocsi de azi, asteapta o A doua venire dupa impulsuri similare. <<Iisus cand va veni, va spulbera cu suflarea SA pe antihrist si pe ucenicii sai : sectarii, protestantii, catolicii, butistii, masonii, ecumenistii si pe toti ceilalti care nu sunt ca noi. Dar pe cei ce sunt nelipsiti de la evenimentele din calendarul nostru ortodox, pe cei care venereaza sfanta datina batrneasca, pe noi ne va lua in palme si ne va duce in ceruri, la marele parastas care nu se va sfarsi niciodata.>>

Fratilor! Asa sa va ajute Dumnezeu! De v-ar lua odata la marele parastas, sa va imbuibati pe vesnicie, fara sa va lipseasca nimic din laturile dupa care jintuiti. Iar pe mine sa ma lase sa-mi petrec eternitatea pe o stanca pustie, la umbra unui brad, rontaind din doua in doua zile la o coaja de paine si contempland farmecul tacerii eterne, departe de toata minciuna si impostura prozelita. Daca puteti sa ma credeti, nu as fi invidios pe voi si nu ma voi ruga niciodata sa ajung la marele parastas pe care il propovaduti la amvon.
Ideile de mai sus privind aspectul exterior mi-au fost inspirate de viata sfantului Petru Athonitul care reusise sa abandoneze definitiv grija pentru acesta. Observ ca noi si in primul rand eu prea mult accent punem pe forma, neglijand fondul. Acest sfant in pustnicia lui reusise sa puna accent pe fond si sa stabileasca o legatura vie cu Dumnezeu.


In legatura cu afirmatia privind Mesia, da, aici am fost superficiala. Da, evreii il asteptau pe Mesia, dar un Mesia pentru trup, nu pentru suflet, asa cum ai precizat. Ideea este ca si noi cei de astazi, crestinii, noi care dezaprobam o asemenea atitudine la evrei, prea o urmam. Prea ne asemanam cu acei evrei care cautau un dumnezeu al avantajelor materiale si al placerilor.
Reply With Quote