View Single Post
  #14  
Vechi 07.05.2021, 17:14:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Deci am sa raspund la toata lumea ca sa nu fie neclaritati sau confuzie. De ce am optat pentru aceasta meserie? Din mai multe motive:
1. Imi place foarte mult sportul si miscarea in general. De cand am fost mic asta mi-a placut. Am facut din toate cate un pic dar ca nivel recreational. Nu am facut vreodata un sport de performanta.
2. In ultimii ani am incercat sa fiu mai perseverent, mai disciplinat etc. Cand mi-am propus ceva, am incercat sa-l duc pana la capat cu toate obstacolele. Nu zic ca acum as fi un om de succes, sunt doar un om normal cu un job normal.
3. Cred ca intotdeauna am admirat militarii si m-au fascinat vietile lor. Nu sunt de acord cu cei care se duceau in irak de ex si omorau asa zisii teroristi doar ca sa ia americanii petrolul. Nu am o placere sa vad oamenii cum se ucid.
4. Imi doresc sa intru aici pt a avea un venit stabil in familia mea si pt ca am incercat in mai multe joburi dar pur si simplu nu m-am regasit. Repet,nu imi doresc sa ma inscriu in ceva gen Fortele Speciale si sa omor oameni pt mii de euro. Cine face asta este treaba lui si nu il obliga nimeni.

Cand am spus ca vreau performanta sportiva nu ma refeream la faptul ca vreau sa alerg ca si Cristiano Ronaldo ci doar sa pot lua probele fizice cu nota cat mai mare. Am incercat sa intru 2 ani la rand in sistem iar acesta este al 3-lea. M-am antrenat an de an si am trecut prin multe gen : intinderi, febra musculara, zile cu motivatie sau fara, dieta, antrenor. Sunt de acord cu colegul care a zis ca iti trebuie perseverenta/determinare si nu ma bazez doar pe aceste suplimente stand non stop cu ochii in tv asteptand sa creasca rezistenta musculara. Am luat si binecuvantarea duhovnicului pt asta. Anul acesta fac 28 de ani si momentan vreau sa intru la soldati. Iar cand voi intra in sistem voi vedea mai departe ce voi face. Daca mai aveti alte intrebari sau sfaturi, spuneti si voi incerca sa raspund cat pot de repede. Am sa atasez poze cu probele daca se poate.
Ignora-l pe @gpalama in ceea ce zice despre mine sau despre OD pentru ca minte acest pui al baronului de Miunhauzen oricat i-am cerut sa inceteze.

Constat din ce scri ca esti hotarat sa intri in armata Romaniei pentru un post sigur si bine platit. Spui ca ai binecuvantare pentru a intra la soldati. Spui ca ai dat probele de doua ori si le-ai cazut si vrei sa te antrenezi si sa te intaresti ca sa le treci.

Trebuie sa treci traseul utilitar sub 1min40s si cei 2000m sub 8minute30s, recordul mondial fiind sub 5minute.

Sfat:
1.Invata traseul cat mai bine antrenandu-te pe un astfel de traseu amenajat si sa te ajute cineva cu cronometrul. Trebuie fara sa te grabesti sa scoti sub 1min20s.

2.Antreneaza-te ca sa alergi 2000m in 8-8,30 minute deci 1000m in 4-4min15sec, 500m in 2-2min8sec adica in 120-128s, 100m in 24s, 50m in 12s in medie.

Deci daca alergi constant si te uiti la cronometru poti sa-ti formezi o alergare constanta pe fiecare 100m in jur de 20-24s si pe 50m in jur de 10-12s.

Pentru ca sa rezisti la astfel de alergari lungi trebuie sa te antrenezi alergand pe distante foarte lungi, 5km-10km-20km zilnic iar apoi scazand lungimea la 5km-10km poti sa maresti viteza si scazand iar la 2km-3km maresti viteza la maxim incat sa ajungi in timp sa iesi fara sa te fortezi sub 8minute. Trebuie sa-ti placa sa alergi, sa fi pasionat de alergare.

Dupa 3 luni de alergari zilnice (5 pe saptamana) pe distante de peste 5-10km cu cronometrul la mana ca sa stii cum te incadrezi poti crede ca poti trece probele fara niciun stress. Traseul utilitar trebuie sa-l stii cu ochii inchisi si sa-l repeti din cand in cand ca sa-l poti face fara sa te stresezi si fara sa te grabesti sub 1min20s.

Alergarea nu te istoveste. Trebuie doar sa-ti gasesti un ritm bun si apoi pastrezi ritmul. Poti folosi un cantec ritmat si alergi in ritmul cantecului. Poti sa te rogi ritmat. Poti sa canti sau sa asculti la casti aceiasi melodie. Poti sa numeri, sa repeti ceva ca sa-ti formezi ritmul si apoi taci pastrand ritmul toata alergarea. Ritmul conteaza la alergare pe distanta lunga si daca intri in ritmul optim poti alerga 50km fara sa obosesti. Ruperile de ritm te vlaguiesc prematur deoarece emotiile si efortul suplimentar risipeste energia. Poti face alergari lungi in panta-urcus si apoi alergarea pe teren drept iti va parea un mizilic.

Nu e bine sa depui masa musculara ci sa-ti faci fibra rezistenta. Gimnastica ajuta. Evita sa manci mult sau sa bei lichide.

Daca ai cazut de doua ori probele eliminatorii inseamna ca nu prea esti serios sau ca nu ai resurse de sanatate si potential de evolutie. Nu te intrista, cu credinta si vointa poti orice, ”toate sunt cu putinta celui ce crede”. Trebuie sa te ti de antrenament si sa ai vointa 3 luni si apoi merge din obijnuinta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.05.2021 at 17:23:48.
Reply With Quote