Subiect: Postul negru
View Single Post
  #650  
Vechi 28.06.2021, 12:30:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Intrebare pentru restu, ce alimente recomandati sa mancam dupa terminarea postului negru (bineinteles de post/dezlegari)?
De ce ma eviti? Nu-s ciumat, nu-s ce minte @gpalama!

Nu te-am judecat si nici pe preoti sau pe duhovnici nu i-am judecat cum ai ”înteles” tu dupa ce tu m-ai judecat sustinand ca am spus gresit.

Si tu esti crestin din ala care el insusi judeca si pagubeste si arunca vina pe altul dandu-se pagubit el insusi impreuna cu toata ortodoxia?

Dragul meu, ti-am explicat nu am judecat, nu am osandit pe nimeni: preotii ortodocsi de azi nu-ti mai dau de dus pentru Imparatie si Mantuire o galeata cu apa vie, un post negru intreg, o rugaciune frumoasa, ci te pun sa duci o canita de apa si-ti baga si ceasul in cap ca sa-ti intre mortul in casa, gija, stressul.

Repede te-ai suparat si ai dat dreptate lui @gpalama facandu-ma impreuna cu el sectar extremist? Pentru necredinta si putoarea duhovniceasca?... de aia?

Nu sunt sectar si nici extremist in rau cum ma judecati voi ci sunt un mirean ortodox din poBOR care chiar Cred in ortodoxia veritabila (vezi in semnatura mea), care sta in picioare de 2 milenii pe aceste pamanturi sfinte caci suntem popor apostolic si n-avem nevoie sa vina ereticii lumii sa ne dea lectii si sa ne reboteze sau sa ne dea calendare noi, ”indreptate” dupa alinierea planetelor.

Daca ti-am aratat cum se tine un post negru dupa adevarata ortodoxie inseamna ca am judecat pe cineva? Pacatele lor si faptele lor osandeste pe fiecare asa ca nu ma acuza tu pe mine ca am osandit pe cineva.

Ti-am explicat frumos, daca vrei sa ma crezi bine, daca nu, atunci trage-te de sireturi cu cel pe care l-ai ales, in loc sa-l alegi pe Hristos-Cuvantul, si pe diaconul mucenic Stefan l-ai ales pe Bârnabas alias @gpalama marele aparator al furtodoxiei de cei 7 magnifici: 2 preoti (Ioan Ivan si Iosif Trifa), un calugar (Arsenie Boca), un copil ciobanas de la Maglavit (Petrache Lupu) si de trei fetite sarace si orfane (Veronica, Virginia si Mihaela).

Nu-ți dai seama cat de fraier si naiv poti sa fii sa crezi in mitomaniile lui @gpalama care sustine ca injur ortodoxia cand esu sunt mirean practicant din BOR? Nu vezi cum face el echivalente si interpretari pline de rea credinta pentru ca nu vrea sa creada in mesajul celor 7 Trambite Apocaliptice?

Daca eu am citit si stiu ce vorbesc cand spun cum se tine postul negru tu te iei dupa pacalici sau dupa Invatatorul nostru, Hristos-Cuvantul, dupa Mesia, dupa care ar trebui sa se ghideze toata ortodoxia si toata crestinatatea?

Deci, te rog nu mai minti ca eu te judec pe tine sau pe preotii si duhovnicii tai dandu-te victima pagubita sau ca neoprotestantii (sectarii) pe tiktok vorbesc si propovaduiesc Trambitele Apocaliptice. Neoprotestantii, aia ti-am spus pe alt fir de discutie, nu cred in Cele 7 Tr.Ap. ci in minciunile si interpretarile lor si in socotelile lor cand va fi sfarsitul.

Te-am rugat sa dai un link sau sa postezi care sunt trambitele propovaduite de ei, dar n-ai raspuns sustinand ca nu-ti bati capul cu mine, de parca as fi ciumat sau nebun sau sectar sau ca iar te-as fi judecat.

Am fost doar curios sa stiu ce Trambite propovaduiesc ei caci de cate ori m-am intalnit cu ei si le-am spus de adevaratele Trambite ca sa le dau apa la moara la milenarismul lor gresit dar sa-i aduc pe calea cea buna, nu m-au crezut.

Deci daca eu sustin ca ei, neoprotestantii, n-au nicio Trambita ci noi romanii avem pe Cele 7 Tr.Ap. si tu sustii ca @gpalama ca sectarii au trambite si mesaje milenariste, atunci te-am rugat sa probezi si sa dai citat sau link ca sa aflam si noi ce fel de Trambite promobeaza neoprtestantii.

Te-ai facut ca ploua si ti-ai gasit motivatie ca as fi judecat preotii, duhovnicii sau ditamai ortodoxia asa cum procedeaza sectantii.

Nu am judecat pe nimeni ci am afirmat cum se tine o zi de post: Dupa Har nu dupa ceas, de la apusul soarelui de dinainte de ziua de post negru si pana la rasaritul soarelui de dupa ziua de post negru si e voie doar anafura si apa sfintita sau cuminecatura in tot acest timp de rugaciune!

Te rog deci nu rastalmacii si tu ceea ce scriu socotind ca te judec sau ca judec pe cineva. Judecatorul nostru este Hristos-Cuvantul si a venit in Taina si in NOR de unde rosteste Cuvantul peste sCNIP ca sa pregateasca poporul Sau si ortodoxia în vederea revenirii Sale intru JUDECATA tuturor!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.06.2021 at 12:33:12.
Reply With Quote