View Single Post
  #5  
Vechi 29.05.2015, 22:28:00
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Astazi e nevoie de atitudine NU DE ZIDURI!!!

Neemia 13.
15. În zilele acelea am văzut în Iuda oameni care călcau în teascuri în ziua odihnei, aduceau snopi și încărcau pe asini vin, struguri, smochine și tot felul de greutăți și le duceau în ziua odihnei la Ierusalim. Și le-am făcut mustrare aspră chiar atunci, când vindeau lucruri de mâncare.
16. De asemenea se aflau Tirieni, așezați în Ierusalim, care aduceau pește și tot felul de mărfuri și le vindeau, în ziua odihnei, Iudeilor în Ierusalim.
17. Și am mustrat pe mai-marii Iudeilor și le-am zis: "Ce înseamnă aceste fapte urâte, pe care le faceți voi, pângărind ziua odihnei?
18. Oare nu așa au făcut părinții voștri și nu din pricina aceasta a adus Dumnezeul nostru aceste necazuri asupra voastră și asupra acestei cetăți? Și voi atrageți din nou mânia Lui asupra lui Israel, necinstind ziua odihnei!"
19. Apoi am poruncit să se închidă toate porțile Ierusalimului în ajunul zilei de odihnă, când începe a se întuneca, și să nu se mai deschidă decât după ea. Și am pus câte unul din slujitorii mei la porți, ca să împiedice intrarea de mărfuri în ziua odihnei.
20. Atunci neguțători și vânzători de tot felul de lucruri au rămas câteodată sau de două ori afară din Ierusalim.
21. Dar eu i-am mustrat aspru, zicându-le: "pentru ce petreceți voi noaptea înaintea zidurilor? De veți mai face aceasta, voi pune mâna pe voi!" De atunci ei n-au mai venit în ziua odihnei.

Neemia a spus-o, fiindca stia ce mult efect poate avea influenta celor din jur.La inceput raul e mic..."mititel bietul de el" ...si apoi,dupa ceva vreme, deja nu mai avem nici o putere asupra lui, de spunem lipsiti de orice putere(ma rog si la nivel de societate, e cam tot asa):" nimeni nu-l obliga pe crestin sa mearga duminica la cumparaturi. Ce vina au magazinele?"
Da dar ii obliga pe multi sa mearga la lucru duminica.Aia e principala problema!!!
Deci langa UNPR ar trebui si multe Biserici prin diversi reprezentanti sa ia atitudine.Ziduri poate construi oricine, sa ia atitudine NU!
Reply With Quote