View Single Post
  #8  
Vechi 07.12.2009, 20:25:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Aseară la observator,pe Antena1 a fost dată o știre legată de vizita patriarhului Daniel la Timișoara.O femeie (credincioasă nu cred că era după felul cum s-a purtat) l-a agresat verbal pe patriarh încercând să-i dea o bucată de pâine și 1 leu.Aceasta i-a reproșat înaltei fețe bisericești că în loc să se îngrijească dacă românii au ce mânca construiește catedarle și biserici.
Întrebarea pe care mi-am pus-o eu ca păcătos muritor a fost următoarea?
Este oare biserica su patriarhul acei care sunt responsabili cu nivelul de trai al românilor sau aceasta, este misiunea și obligația celor pe care i-am ales și ne conducă?

Traim intr-o societate de drept, construita pe institutii care gestioneaza nevoile tarii, invatamant, sanatate, infrastructura, economie, asistenta sociala etc. asta ii este rolul, Biserica n-are competenta in acest domeniu
Daca am vrea ca Biserica sa se ocupe de aceste chestiuni ar insemna ca ar trebui sa avem un stat teocrat,
Biserica are alt rol, si tot ce poate face ea (si face in mare masura) este sa implementeze programe filantropice si culturale
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote