View Single Post
  #9  
Vechi 29.10.2010, 19:15:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamna, luati parerea mea cum grano salis, e doar parerea mea:

In ultimele decenii, in Biserica Catolica numarul beatificarilor si canonizarilor a crescut neasteptat de mult.

Prin urmare, fiind numeroase cauze "pe rolul" Congregatiei pentru Cauza Sfintilor, si pentru ca aceste proceduri prevazute de dreptul canonic dureaza mult, este de asteptat ca unora dintre aceste cauze sa li se dea precedență. Este o problemă de logistică.

În situația aceasta, bănuiesc că unul dintre criterii este acela al folosului pe care Biserica, în ansamblul ei, o poate trage din beatificarea sau canonizarea unei anumite persoane.

În cazul unor Fericiti sau Sfinți cunoscuți la nivelul întregii Biserici, cum ar fi Maica Tereza sau Ioan Paul II, beneficiul imediat este mai mare, pentru că, pur și simplu, mai multă lume a auzit de ei.

Un miliard de catolici știu cum a trăit Maica Tereza, iar prin beatificarea ei Biserica întărește credința acestui miliard de credincioși, se folosește de exemplul vieții ei pentru a ne arăta cum trebuie să ne iubim aproapele, ce înseamna caritatea, credința și speranța, oferă un model de urmat și oferă celor în nevoie un nou sprijin în cadrul Bisericii Triumfătoare, un nou sfânt care mijlocește pentru ei.

Prin contrast, despre fericitul Constantin Ignațiu Bogdanffy au auzit câteva mii, sau zeci de mii, de credincioși catolici din Banat și Ardeal.

Și sunt puține șanse ca un catolic din, să zicem, Ecuador, Coreea sau chiar Italia să audă vreodată despre el, trăgând un folos spiritual direct.


Sigur, toate cele de mai sus țin de modul în care Biserica Luptătoare înțelege să-și gestioneze resursele și să-și îndeplinească rolul aici, pe pământ, iar faptul că fericitul Constantin Ignațiu va fi beatificat abia mâine nu înseamna că el nu se roagă pentru noi încă de când Domnul l-a chemat la El într-un mod atât de minunat, dăruindu-i cununa martiriului.

Editare - văd că a răspuns, foarte pertinent, și domnul Dragomir. Luați cele spuse de mine ca o posibilă completare.

Last edited by Erethorn; 29.10.2010 at 19:25:32.
Reply With Quote