View Single Post
  #6  
Vechi 02.12.2012, 23:50:40
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel mai importat lucru este prezenta la Sf. Liturghie.

Poti sa te duci dimineata la biserica iar dupaamiaza sa-ti ajuti prietenii.
Iar ca sa arati ca nu o faci din interes material si sa faci si o fapta buna, banii castigati in zilele de sarbatoare sa-i dai la saraci si altii in nevoi.

Nu cred ca ai genul de activitate pentru care e cazul sa platesti impozite si taxe.
Gandeste-te ca pana la 18 ani Statul ofera o suma ridicola pentru intretinerea ta.
Invatamantul gratuit a ajuns mai degraba o lozinca decat o realitate -in afara de salariul profesorilor, parintii suporta restul costurilor care sunt mult mai mari, justitia scartie, sistemul medical la fel, etc.

Iar o data ce incepi sa muncesti, mai bine de 80% din venitul tau se duce pe impozite si taxe - cca. 45% taxarea muncii (daca esti salarit) + 24% tva + impozite si taxe locale + accizele pe benzina de ex. + taxa de drumuri (rovigneta) + altele...

Chiar Legea, recunoste Statului "de drept" ca un infractor - Statul are o pozitie de monopol si ofera servicii care calitativ vorbind sunt mult sub costuri, nu ai alternative si nici nu poti sa le refuzi.

Desigur, asta nu e un sfat pentru a face tot ce e posibil sa devii un infractor fiscal si pasibil de puscarie pentru evaziune fiscala.

Dar la genul asta de activitate si nivel de venituri, nu cred ca e cazul sa se puna problema astfel.
AlinB, multumesc si tie pentru raspuns.
Da, normal, prezenta la Sf. Liturgie e foarte importanta. De asta totdeauna ma duc la ei dupa. Dar totusi restrictia de a nu munci se aplica toata ziua.
Deja, cum am spus, dau acesti bani la saraci.

Posibil, la acest gen de activitate si la cati bani fac, sa nu fie cazul la mine. Dar totusi as vrea sa fiu sigur, sa nu ma trezesc ca mi se socoate acest pacat...
Da, stiu ca statul ne "stoarce" mult (prin cate mijloace poate), dar sa fac si eu evaziune fiscala nu mi se pare corect. Desi sunt multi care o fac, in lume si mai ales la noi, 2 rele nu fac un lucru bun. De fapt si tu zici ca nu ma sfatuiesti la asta...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Costurile cu taxele si impozite la pfa sunt in jur de 22-25%. (depinde de venituri).
Cu atat trebuie sa cresti preturile.
Multumesc pentru informatie, la acest nivel cred ca e suportabil.
Reply With Quote