View Single Post
  #5  
Vechi 23.09.2010, 19:49:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Avem nevoie de Dumnezeu!

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Sunt curios sa aflu cam care este perceptia membrilor acestui forum in ceea ce priveste legatura dintre moralitate si religie, cu alte cuvinte daca pentru a fi moral un om trebuie sa fie totodata in mod obligatoriu si religios.Sunt invitati sa raspunda si eventual sa comenteze toti membrii acestui forum indiferent de credinta sau necredinta lor :)
Eu cred ca poti sa fii un om integru , daca ai principii sanatoase-cel putin asa mi s-a intamplat mie inainte de a fi crestin practicant, dar a contat educatia din familie, educatia pe care mi-a dat-o mama, educatia pe care am primit-o in scoala. Totusi, intre credinta si moralitate exista o foarte mare legatura.Consider ca m-am implinit mult ca om din momentul regasirii lui Dumnezeu. A fost o transformare foarte mare- de percepere a lumii inconjuratoare din perspectiva divina,am devenit un om mult mai intelegator cu cei din jur, mai bun,am invatat sa iert, sa ingadui mult, sa tac.Da, religia poate desavarsi conduita unui om-il poate transforma intr-un om adevarat.Lucrul acesta se observa usor si in educatia copiilor.Este nevoie de credinta sincera, de vointa...si cine, daca nu Dumnezeu, ne poate desavarsi?Categoric, omul are nevoie de credinta, pentru a se intalni cu cele mai frumoase valori morale.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote