Subiect: Originea omului?
View Single Post
  #13  
Vechi 28.06.2011, 18:06:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Stim din Sfanta Scriptura ca originea omului este inca de la facerea lumii.
Da, dar facerea lumii nu a fost într-o clipă, ci un proces de mai multe "zile" (înțelese ca etape, de către cei mai mulți). Omul a fost făcut în "ziua a șasea", ca încununare a întregii Creații vizibile.

Citat:

Dar, ma gandesc, daca Lucifer nu ar fi cazut, oamenii nu ar mai fi cazut nici ei de sub ascultare,
Pe ce vă bazați ? Căderea omului a fost prin alegere liberă și nu a fost ca urmare a căderii îngerilor. Pe de altă parte, e adevărat că există o părere teologică, susținută (inter alii) de Sf Papă Grigore cel Mare, potrivit căreia crearea oamenilor s-a făcut ca urmare a căderii îngerilor, Dumnezeu dorind să completeze "locurile libere" din Rai. Dar, e o simplă părere, nu mai mult.

Citat:
atunci am fi ramas in rai, implicit noi nu am fi exista ca persoane.
Cred că faceți o confuzie între Eden, numit și Raiul pământesc, și Raiul Ceresc, care e împărăția Cerului. Dacă nu ar fi căzut, primii noștri părinți nu ar fi continuat să trăiască în Raiul Pământesc, ci ar fi fost ridicați, după un stagiu a cărui durată nu poate fi precizată, în cel Ceresc, la treapta unei fericiri nu naturale (așa cum era în Eden) ci supranaturale. E adevărat că, în acest caz, Pământul și Cerul ar fi fost unite într-un mod pe care nu îl putem înțelege pe deplin, dar îl vom putea înțelege după Judecata Universală, când orice graniță dintre Cer și Pământul Nou va dispărea.

Citat:
Si alta intrebare.. se stie cu precizie ce perioada de timp este intre caderea lui Lucifer si crearea noastra?
Nu se poate pune această problemă în mod licit, deoarece Căderea lui Lucifer (și a celor asociați lui) a avut loc înainte de Creația Vizibilelor, pe când timpul istoric a început odată cu aceasta. Dacă în lumea nevăzută există un timp, în mod cert este un altfel de timp și există o altă percepție asupra timpului acolo.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote