View Single Post
  #16  
Vechi 04.08.2012, 21:02:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Dorina draga,daca nu "bagi" tu chestiunea cu "asultarea" nu e ordine(ascultare) pe SITE! Ascultarea (de buna-voie) e una iar ,"ascultarea" cu anasina este cu totul altceva.Daca bolnava nu mai are discernamint,sau are o problema grava de sanatate,si familia a observat acest lucru,eu zic ca ,firesc este ca au incercat sa ia masuri si sa incerce s-o duca intr-un mediu ,in care ,ocrotita si ingrijita fiind,isi poate gasi starea de sanatate,de comfort psihic,daca vrei,la care are dreptul...Nimeni si nimc pe lumea asta nu-i poate interzice unui om,fie el si monah/monahie,dreptul la sanatate,la viata! Nu stiu cum stau lucrurile acolo,si nu inteleg ,cu ce drept se opun cei din Manastirea respectiva,ca bolnava sa mearga in familie sau la vreun Spital.Stiu insa,ca daca o persoana nu mai are discernamint,sau e grav bolnav,cei din familie au OBLIGATIA sa se ingrijeasca de acea persoana.Atita timp cit ea are o familie,care nu a abandonat-o eu zic ca nu-i totul pierdut pentru sarmana fata..De rugat ,ne rugam toti,mai ales la greu,dar stii tu,ca e cam ca-n bancul ala : "Doamne,da-mi sa cistig la lotto!;da-mi ,Doamne sa cistig la lotto!...bine-bine,zice Domnul,dar mergi si cumpara-ti bilet!...cam plastic exemplu,si imi cer scuze tuturor!,dar..ne rugam,ne rugam,insa, uneori,in caz de cangrena,e MUSAI sa mergi la..chirurg!
Heaven nu a judecat,ci a supus un caz,dezbaterii,pe un FORUM (de crestini,dupa insasi numele site-ului) ,unde spera sa gaseasca intelegere si poate chiar sprijin pentru biata bolnava si/sau pentru familia ei.Cind e viata unui om (semen) in primejdie,eu zic ca pildele si "dogmele" nu-si au rostul,iar chestiunea cu ascultarea ..bine-ar fi ca stareta si/sau cei care iau decizii ,in numele si pentru biata bolnava -care ,evident sufera-sa faca ASCULTARE de GLASUL CONSTIINTEI -care,dupa cum stim ,este Glasul lui Dumnezeu in noi,in fiecare,daca-l auzim(!?)-,si sa de-a libertate sarmanei,pentru a merge in sinul familiei si/sau la un Spital de Specialitate.Si cind se va insanatosi,persoana,va decide ce va face mai departe cu viata ei....
In legatura cu "dispatitia" postarii tale,cred ca nu-i cazul sa-ti faci probleme,tocmai tu...Tu esti in GRATIILE ADMIN-ului.Daca era vorba de vreo postare a mea,mai ziceam si eu sa..dispara...
Zimbeste! Nimeni altcineva nu o va face in locul tau!
Cu dragoste,
Ivana C
Nu lua cele scrise de mine ca pe ceva personal.

Nu știu dacă suntem noi mirenii în măsură să ne dăm cu părerea despre cele ce se petrec acolo. Ai participat vreodată la un ritual de tundere în monahism? Dacă nu poate vei avea de acum ocazia. Pe mine m-a impresionat foarte tare.
Reply With Quote