Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #667  
Vechi 24.06.2013, 23:18:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Frumoasa povestea, mi-a placut, da' io-s mai greu de cap. Poti s-o talcuiesti, Ana Maria?
Bucurii!
Bine ai revenit, MariS!
Era o povestioara gasita intr-o carte cu predici la duminicile de peste an, la Evanghelia despre copilul demonizat, al carui tata vine la Hristos sa ceara vindecarea copilului, moment in care, intrebat fiind despre credinta sa, spune: Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Se pare ca povestioara ar fi adevarata, orisicum, era data ca pilda pentru credinta si necredinta noastra in Hristos. Eu am inteles de aici trei lucruri:
1. Credinta nu sta in vorbe sau pareri, ci in fapte. In ciuda "minunilor" vazute si a simpatiei populare, nimeni nu a avut suficienta credinta pentru a se lasa pe mainile circarului.
2. Credinta se cunoaste in imprejurarile grele de viata si de moarte - cata vreme lumea privea de pe margine si era in siguranta, tuturor li se parea ca au credinta.
3. Este vorba despre relatia care se stabileste intre Dumnezeu si credincios. Adeseori il privim pe Dumnezeu ca pe un vrajitor sau ca pe un circar, capabil sa faca lucruri neobisnuite, dar prea putini ne raportam la El ca la un Tata - copilul din istorioara are curajul sa se urce in roaba si sa se lase trecut peste apa nu pentru ca vazuse cu ochii lui abilitatea circarului, ci pentru ca avea incredere in el, se raporta la el ca la un tata, nu ca la un vrajitor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 25.06.2013 at 00:31:26.
Reply With Quote