View Single Post
  #23  
Vechi 06.11.2014, 23:52:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mie mi se parea imposibil ca in Postul Adormirii Maicii Domnului, sa ajunezi pana la ceasul al Ix lea ( ora 15)mai ales ca e pe timpul verii, si daca mai ai si de lucru pe afara, la camp, pare inuman si chiar periculos mai ale privarea de apa. Probabil ca nici nu se impune acet canon celor care ies afara, la munca, sau trebuie sa caltoreasca pe vremea asta calduroasa. Insa, culmea, ulterior am aflat ca la musulmani pe vremea respectiva este Ramadanul, in care ei nu mananca si nu beau apa pana la apusul soarelui! Si la ei e mult mai cald...acu, nu stiu daca ei sunt obligati sa lucreze ceva afara, sub soarele amiezii, pe timpul acestui post, sau daca cei care au aceasta obligatie nu sunt scutiti de post, dar ma tem ca nu cumva tocmai acesta perioada sa coincida cu pelerinajele la locurile lor sfinte din desert ( Mecca)...
Să știi că postul total, fără apă și fără hrană, e cel mai ușor. Doar că e vorba de maxim cîteva zile, depinde de mai mulți factori.

Am ținut o singură dată o sesiune dintr-asta de 5 zile. A fost vara, am crăpat lemne, am muncit normal fără să mă menajez. Nu mi-a fost sete niciodată, nici cînd am încetat postul bînd doar apă încă 4 zile.

Deci e foarte posibil, doar că dacă nu ai mai făcut niciodată așa ceva, mai mult de 1 - 1,5 zile nu ai voie să depășești. Dacă revine setea, nici măcar atît nu e voie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote