View Single Post
  #34  
Vechi 13.02.2013, 10:40:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ceea ce am scris în postarea anterioară cred și practic. Și nu mi se pare a fi o mare jertfă. Zeci de milioane de creștini dăruiesc Bisericii astăzi (+)10% din venitul lor net . Dumnezeu se îngrijește ca ei să trăiască decent cu 90% ce le rămâne. Se poate. Este verificat.

Dacă creștinii ar dărui Biserici cu credincioșie și regularitate un procent hotărât de ei, Biserica poate împlini toată chemarea ei fără griji financiare.

Nu sunt foarte documentat dar am impresia că în VT 10% era dăruit preoților, leviților, templului. Nu împăratului. Cred că pentru împărat, oștire, edificii publice erau alte taxe.
Nu este in Noul Testament si in legea lui Hristos NICI UN FEL DE ARGUMENTARE pentru cei 10%.
Da-mi citatul in care Hristos spune clar: dati 10% bisericii.
Si vezi ca Hristos este LEGEA CEA NOUA si desavarasita.
Cei 10% din VT s-au desfiintat odata cu Hristos.
Hristos a dat legea sa la toate neamurile. Iar legea sa spune clar: constiinta omului este cea care decide. Iar constiinta omului, plina de duhul sfant, luminata si intarita, va decide corect.

Cei 10% pe care ii invoca protestantii au in spate o argumentare menita sa ofere pastorilor sprijinul material necesar pentru misiune.
Nu este o argumentare reala, nu are nici un fundament in Noul Testament.
Daca se aplica in legea cea veche, in legea cea noua nu mai are fundament.
Legea cea noua spune clar: daca iti spune constiinta sa-ti dai averea, atunci da-o. Daca iti spune sa faci milostenie, fa milostenie. Daca nu, nu.

Daca un om are salariu de 10 milioane, si este singura sursa de venit, nu este bicisnicie sa-i ceri sa dea 1 milion de la gura copilasului de 1 an pe care il are?


Citat:
Dumnezeu se îngrijește ca ei să trăiască decent cu 90% ce le rămâne. Se poate. Este verificat.
Daca Hristos nu a pus botnita Apostolilor cand le era foame si mancau boabe de grau, de ce puneti voi botnita oamenilor care au 10 milioane de lei salariu unic in casa, si de ce le luati 1 milion de la gura copiilor?

Se poate, este verificat? Ce gluma buna. Orbi care invata pe altii despre "calea cea dreapta".
Reply With Quote