View Single Post
  #7  
Vechi 12.12.2013, 18:57:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
De aceea, vă propun ca, în acest topic, să discutăm despre prigoanele cel puțin la fel de tragice și la fel de reale pe care credincioșii lui Hristos le-au îndurat mult mai recent... în secolul trecut... în epoca noastră de înflorire științifică, culturală.
Cati dintre respectivii credinciosi au avut legaturi legionare? Sau au fost suspectati de asemenea legaturi si/sau activitati?

BOR, care a colaborat bine mersi cu regimul comunist criminal din '47 pana in '89 ce crede despre acesti oameni care au murit sau suferit in inchisori?

Citat:
un regim totalitar ateu și antireligios, un regim apărător fanatic al unei ideologii antihristice infernale reușise (nu pentru o lună sau un an, ci pentru ZECI DE ANI) să readucă Biserica lui Dumnezeu în catacombe.
Antireligios? Serios? Sa inteleg ca toate bisericile din Romania au fost rase de pe fata pamantului, si toate bisericile pe care le avem acum in tara sunt doar cele construite dupa '89? Si daca nu, sa inteleg ca nu s-au renovat deloc biserici, pe banii Statului comunist intre '47 si '89?

Ce ciudat, eu am poze de la botezul meu, care s-a intamplat fix in una din acele biserici care nu existau. Hmmm. Stai sa o sun pe maica-mea, cred ca e vorba de o conspiratie aici :D

Despre Facultatile de Teologie care au functionat pana in '89 ce putem spune? Erau cumva clandestine? Sau la vedere, ca orice alta facultate?

Justinian Marina a iesit vreodata la lumina, sau propovaduia ortodoxia tot din "catacombe", in mod clandestin, si regimul "totalitar ateu și antireligios" incerca sa il prinda si sa il arunce in inchisoare, dar nu a reusit?

Ia uite o perla de ortodoxie pura a respectivului:

"Stalin, conducătorul Partidului Comunist, duce la îndeplinire legea istoriei, cu alte cuvinte acționează așa cum dorește Dumnezeu, motiv pentru care trebuie să ne supunem lui. Omenirea poate fi reînnoită după modelul rusesc; de aceea nici un creștin nu se poate opune ideii - crude, ce-i drept - care va crea un om nou pe întreaga planetă. Asemenea argumente sunt adesea folosite de clerici care sunt unelte ale Partidului. "Cristos este omul nou. Omul nou este omul sovietic. Prin urmare Cristos este sovietic!"

Deci cum iti permiti sa denumesti regimul asta ateu si antireligios, atata timp cat Patriarhul BOR considera ca Stalin actioneaza dupa cum doreste Dumnezeu? :)

Daca ortodocsii se plang apropo de perioada aia, greco-catolicii ce sa mai zica? Biserica lor a fost scoasa oficial in afara legii, nici macar sansa sa devina turnatori nu au avut-o.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote