View Single Post
  #4  
Vechi 24.01.2008, 11:41:00
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
In Legea Invatamantului Preunivarsitar Religia a fost scoasa din Programa de Liceu.
Societate, Stirile din 19 Ian 2008
Adomnitei: «Religia este o poveste care trebuie spusa pana la 14 ani»
19.01.2008 Gardianul


Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, a declarat, ieri, la Deva, ca, din punctul sau de vedere, religia este la fel ca o poveste care se spune copiilor cu vârsta de pâna în 14 ani. El a precizat ca, dupa aceasta varsta, copiii au dreptul sa aleaga daca vor sa o auda sau nu. „Religia, din punctul meu de vedere, se ocupa de educarea sufletului, a inimii, e mai mult ca o poveste, ca un mit care se spune unui copil mic, iar el, dupa o anumita vârsta, dupa 14 ani, alege ce sa faca“, a declarat ministrul educatiei. Acesta a facut referire la posibilitatea ca religia sa devina materie obligatorie în programa scolara. In replica, preotul Alexandru Hotaran, protopop la Deva, a declarat ca, prin afirmatia facuta, ministrul a sustinut cadrele didactice care nu sunt de acord cu studierea obligatorie a religiei în scoli. „Nu stiu daca domnul ministru a vrut sa numeasca religia basm, dar a vrut sa arate ca nu are asa importanta deosebita încât sa se predea la liceu. De ce trebuie sa fie religia, Cenusareasa celorlalte materii?“, a declarat protopopul.
Ce parere aveti?
DA ,DA, DA ! Religia crestina trebuie predata in scoli ,chiar obligatoriu.Nu inteleg cu ce este mai de folos unui copil sa studieze fizica ,chimia sau oricare alta materie ...obligat.. si religia sa fie desconsiderata.? Asa cum sunt copii inzestrati pt. matematici,fizica etc. asa sunt si copii cu inclinatie pt religie ..de ce acestor copii sa li se ia dreptul de a studia in scoala religia ? Mi se pare nedrept sa se faca asemenea greseala fata de cei care au dorinta sa studieze si sa aprofundeze religia.Aici, ar avea un cuvant puternic de spus parintii care ar trebui sa ia atitudine PRO religie,nu un simplu ministru !Religia este morala ,este ziditoare si scut ..da , scut pt ca viata e o lupta si ai nevoie de acest SCUT nu de chimie sau geografie...asa simt eu si-i doar parerea mea...pe mine nu chimia m-a scos din impas ,nu m-a ajutat sa ma ridic cand mi-a fost greu..
Reply With Quote