View Single Post
  #49  
Vechi 02.06.2015, 03:55:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Cele Șapte Daruri ale Duhului Sfânt

Am găsit că cele 7 daruri ale Duhului Sfânt sunt evidentiate în Biblie - Isaia, cap. 11, versetele 2-3:

"Și Se va odihni peste El Duhul lui Dumnezeu, duhul înțelepciunii și al înțelegerii, duhul sfatului și al tăriei, duhul cunoștinței și al bunei-credințe. Și-L va umple pe El duhul temerii de Dumnezeu. Și va judeca nu după înfățișarea cea din afară și nici nu va da hotărârea Sa după cele ce se zvonesc,"

Si am mai găsit un articol al pr. prof. Dumitru Stăniloae - pe CrestinOrtodox, din care am extras un paragraf :
"Astfel trebuie să întelegem faptul că, din cele sapte daruri ale Duhului Sfânt: duhul temerii, duhul tăriei, duhul sfatului, duhul stiintei, duhul cunostintei, duhul întelegerii, duhul întelepciunii, primele două indică aproape exclusiv puterea făptuitoare: al temerii, retinându-ne de la rele; al tăriei, îndemnandu-ne la săvârsirea celor bune. Din această fază initială lipseste deocamdată cunoasterea lămurită. Ea vine abia pe urmă, fiind reprezentată de celelalte cinci daruri."

http://www.crestinortodox.ro/religie...duh-69508.html
Reply With Quote