View Single Post
  #894  
Vechi 24.04.2015, 00:41:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Ba da știm cine se mântuiește și cine nu, e scris în Biblie, ne-a spus Însuși Dumnezeu, ca să ne putem mântui, altfel, nu am știi calea spre mântuire, de ce nu crezi ce-ți vorbesc?
Dumnezeu nu a specificat un anume, cult sau neam - ci cei care sunt drepti, blanzi, iubitori de oameni si virtute.

Asa cunoastem calea spre mantuire.


Citat:
Și creștinii vor să se mântuiască toți oamenii, pentru că așa vrea și

Dumnezeu, ne-a spus chiar Dumnezeu asta, dar cine-i de vină că mulți, mult mai mulți, nu se vor mântui, vor merge pe calea largă, cine-i de vină că marea majoritate a oamenilor, nu se vor mântui, decât cei care se vor mântui?

Dumnezeu e de vină?

Nu, ei.
Poate ca si noi suntem de vina.

Pentru ca nu i-am iubit suficient de mult,

Pentru ca nu ne-am rugat din plinatatea dragostei si credintei.


Citat:
De ce nu crezi că făptura va judeca lumea, Sfinții vor judeca lumea, cum spune Biblia. Acei Sfinți care au găsit calea cea strâmtă și îngustă și grea, care duce la viața veșnică, pe care puțini o află, spune Biblia, de aceea puțini se vor mântui, acei sfinți vor judeca pe cei cărora deși li s-a spus ce trebuie să facă exact ca să se mântuiască, nu au vrut.

De ce nu crezi Scripturilor, Florine?

Să te îndrepți, frățior, să nu mai crezi că alții, decât creștinii fără erezie, se pot mântui, să mă ierți și să mă pomenești și pe mine.

Bucurii de la Cel-Înviat.
Sfintii "vor judeca lumea" indirect, pasiv - aceasta "judecata" este simpla marturie ca sfintenia omului a fost posibila. O marturie vie pentru celelalte suflete.

Judecata sufletelor este doar atributul Lui Dumnezeu, caci Sfintii poate le-ar trimite pe toate in rai.

Să mă ierți și să mă pomenești și pe mine in rugaciunile tale.
__________________