View Single Post
  #15  
Vechi 28.08.2012, 15:54:22
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Adică tu, Miroslav, aveai gânduri de căsătorie cu ea, și în același timp pe Facebook tu flirtai cu altele construindu-ți un fel de vis frumos cu multe fete pe care le iubeai fiindcă-ți plăceau, căci sunt frumoase, și iubita ta le-a găsit pe calculator și și-a dat seama că tu le voiai pe toate și atunci s-a speriat, s-a arătat supărată și apoi a plecat. Un moft, un orgoliu prostesc... o exagerare, căci e clar că toți bărbații au poze cu fete frumoase la trup.

Tu de atunci nu vrei să-ți recunoști faptele la modul clar și nici poftele perverse înaintea ei și nici visele și nici dorințele pentru ca să înțeleagă și ea mai bine cu cine stă de vorbă ci te prefaci chiar și după spovedanie, și te adâncești în jocul unui fățarnic mascat care își ascunde minteresele reale.

Păi ce sfat ți-aș putea eu da?

Însă nu știu ce nevoie mai ai de ea din moment ce ai Facebook-ul și atâtea poze cu fete frumoase? Iar dacă chiar ai nevoie și de ea pentru că o iubești atunci nu prea văd cum ai putea s-o minți pe cea pe care-o iubești, poate ai impresia că așa e mai ușor să profiți de ea, dar asta nu se mai numește iubire ci păcălire.

Deci sfatul meu este să nu renunți la pozele tale de pe Facebook ci să încerci să-i arăți și ei că celelalte nu sunt decât niște înlocuitoare, niște stârnitoare de imaginație, niște gonflatoare de orgoliu, și că ai nevoie de ele doar pentru a visa la o relație cât mai plăcută cu ea, căci firește că ea este fecioara din rolul principal, dar și celelalte contează.

Problema este dacă faci față, adică dacă te-ai gândit la cum te-ai putea descurca în cazul în care toate pozele s-ar preschimba în fete reale care ți-ar umple viața ta și căsnicia ta la modul real, adică dacă ai fi așa cam ca Solomon, un tip bine cu multe soții și cu multe țiitoare, ți-ar place oare ție și lor? Te-ai descuraca tu oare și ele ar accepta situația respectivă creată de tine? Căci nu se poate un vis frumos implementat cu forța și el să fie prea plăcut numai pentru tine... Ele toate deci crezi că ar accepta ideea că tu ți-ai născocit și ți-ai făurit numai pentru tine un fel de stup închipuit plin cu femele și regine de toate formele și culorile în care tu ești singurul viespe ?.. un viespe bun și iubitor, firește... căci intențiile domniei tale sigur sunt oneste... căci precis n-ai vrea să pierzi pe niciunele din vedere și din stup.

Iar cu minciuna nu-ți poți pune în aplicare un așa ideal și un vis atât de frumos și curat.

Cum vei reuși deci?.. că și pe mine mă interesează... din păcate. :))

Last edited by vsovivivi; 28.08.2012 at 16:09:12.
Reply With Quote