View Single Post
  #98  
Vechi 22.06.2016, 10:16:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am mentionat anterior, doar in cazul invataturii de credinta se poate afirma ceva.
Asa ai afirmat tu, dar nu inseamna ca este adevarat.

Citat:
Altfel e o greseala, cat de induhovnicit sau credincios e cineva.
La fel si in cazul judecatilor vizavi de "dreapta credinta" a cuiva.

Ia zii, are dreapta credinta unul care desi e botezat ortodox, nu da pe la biserica si ii plac betiile si jocurile de noroc?

Nu te mai obosi, normal cadupa tine e drept credincios, cu slujbele si pomenile potrivite dupa ce va muri de ciroza, chiar va ajunge in Rai, ai spus-o cu alta ocazie.


Citat:
In schimb am observat la unii ca fac o confuzie intre invatatura de credinta si trairea cuiva.
Sau unii care fac false diferentieri si emit false judecati de valoare vizavi de oricare din ele.

Citat:
La fel cum fac o confuzie intre criticarea unei invataturi gresite si urarea oamenilor ce tin de acea credinta.
"urarea"?

Citat:
Nu stiu ce intelegi prin "antisistem" (desi, din pacate, banuiesc). La fel, cum am mentionat in alt mesaj, unii din cei ce sunt impotriva ereziei ecumeniste exagereaza cu alte lucruri sau cad in cealalta extrema. La fel si unele site-uri, dar pana acum n-am vazut un site ortodox ecumenist (in romana, bineinteles). Cum am mai mentionat, ascultarea orbeste este straina de invatatura dintotdeauna a Bisericii. Ascultarea se face doar de Biserica si de invatatura Ei. Iar Biserica va fi intotdeauna, deci nu trebuie sa ne ingrijoram de asta.
Pana la urma de unde era povestioarea cu avocatu' mai destapt ca Sf. Nicolae?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote