View Single Post
  #2  
Vechi 18.04.2022, 01:27:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am căutat cărți/ghiduri în limba română despre cum se ține postul Mare în Biserica Ortodoxă Universală și din păcate nu am găsit mare lucru.


Completați vă rog dacă știți cărți, articole, conferințe ortodoxe care descriu Postul în detaliu, după o schemă tactică de parcurs, am văzut că sunt multe cărți cu predici la Postul Mare, pe mine mă interesează practica Bisericii.
Practica de care vorbesti ar insemna o oarecare lauda de sine, pentru ca practica o desfasoara cu autoritate, de obicei, monahul, iar el este observat foarte de aproape de fratii lui, care il pot lauda, sau il pot astepta sa vada ce spune el despre sine insusi si despre sfaturile pe care acesta le da altora referitor la practica postului experimentata de el; ca sa fie o pilda demna de crezare si urmare, monahul are nevoie de o mare experienta si multa obiectivitate si, pentru ca cei mai buni monahi sunt si smeriti, ei nu se scot pe sine in evidenta si se feresc de a deveni subiect de propaganda sau etalon de referinta.

Obligatia de a scrie carti referitoare la tema propusa de tine o au preotii profesori din seminarii pentru uzul seminaristilor, dar cea mai autoritara experienta o au monahii si ei o impartasesc cu mult drag vizitatorilor particulari,sau ofera solutii bazate pe experienta lor tinand cont si de slabiciunile acestor clienti ocazionali.

Foarte multa subiectivitate cred ca este admisa oarecum in privinta postului pentru ca este o jertfa voluntara. De aceea ced ca nu se poate face o "reteta standard" despre post. Si limbajul de pe calendarele anuale este cam codificat pe intelesul monahilor; daca "de dulce"nu inseamna dulce(zahar), atunci probabil nici ulei nu inseamna ulei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote