Subiect: "Ceremonia"
View Single Post
  #10  
Vechi 29.08.2013, 20:51:13
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateimatei Vezi mesajul
Cand am deschis calculatorul, m-am lovit ca de obicei de noutatile zilei (nu le spun stiri pentru ca este prea pretentios) si am ramas cu un gust amar. Suntem informati ca in Romania se fac nunti "seculare". Pana aici nimic nou, cu totii stim ca sunt destui care ocolesc biserica, dar acum aflam ca s-a infiintat si o asociatie, ASUR, care organizeaza ceremonii seculare (contradictia termenilor se pare ca nu deranjeaza pe nimeni).
Scopul declarat este acela de a ne invata cum sa scoatem complet Biserica din viata noastra, chiar si in cele trei momente esentiale.
Stirea o gasiti aici http://ro.stiri.yahoo.com/c%C4%83s%C...150042269.html
Sincer, initial nici nu m-a deranjat foarte tare, pe principiul "Nebuni sunt destui!". Apoi am citit comentariile.
Sunt curios cati dintre dumneavoastra, doamnelor si domnilor, reusiti sa cititi materialul propus fara sa simtiti macar un usor dezgust, pentru ca tolerarea concubinajului este una, dar institutionalizarea lui este alta poveste.
Am citit materialul si m-am intristat. Mi-e mila de acei bieti oameni care se grozavesc pentru curajul lor de a-l alunga pe Dumnezeu din mijlocul lor. Se felicita unii pe altii, se lauda ca iata ei nu au nevoie de EL. De fapt pentru acesti oamnei care din pacte sunt foarte multi, o cununie nu inseamna decat un ofiter de stare civila, niste semnaturi, niste juraminte penibile si mincinoase si o pereche de verighete. Iar cei care totusi pretind ca sunt crestini, cununia religioasa nu inseamna decat un popa afacerist, o pereche de nasi, o coroana pe cap si invartitul in jurul unei mese.
Si cel mai trist este ca termenul NUNTA a fost terfelit, necinstit, siluit.
Este foarte trist.
Reply With Quote