Subiect: Ajutor!
View Single Post
  #5  
Vechi 10.11.2008, 08:16:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zriyac Vezi mesajul


O sa risc insa, o sa risc sa imi pierd sanatatea din nou de dragul de a reincepe sa cred in Dumnezeu.
Dragul meu Alex, in opinia mea cred ca aceste ganduri ale tale trebuie sa fie punctul de plecare...din povestea ta eu inteleg de fapt, ca tie iti e frica sa mai crezi in Dumnezeu...NU TREBUIE SA PUI PROBLEMA ASA.....nu poate fi fericire mai mare pe acest pamant decat aceea de a crede cu toata inima si fiinta ta in Dumnezeu , de a-l iubi!!! Nu uita ca EL ne-a iubit inainte ca noi sa-l fi iubit pe EL!!!!!!!!!!! Trebuie sa scoti din cap ganduri negre de genul ca a avea credinta in Dumnezeu te va duce la nebunie. FALS!!!!!
Credinta iti va da vitalitate, putere, sanatate, voiosie!!!!!!
Doctorii psihiatrii spun multe, vrute si nevrute, ca deh, trebuie sa isi justifice salariul.... doar ptr atat nu trebuie sa te consideri ca avand tulburare schizo- afectiva... esti doar un om mai sensibil care doreste sa se apropie de Dumnezeu.. si asta e un lucru fff bun, fff frumos!!!! Dupa parerea mea bine ai facut ca nu ai luat pastilele cu care te indoapa psihiatrii.. ai fi ajuns o leguma bipeda, cu dovleac in loc de craniu..
Toate aceste ispite au aparut tocmai ptr ca diavolului nu ii place sa vada ca cineva se apropie mai mult de Dumnezeu... spui ca citind Biblia au aparut acele tulburari.. e normal.. nu esti singurul cu astfel de incercari si de ganduri ciudate....
Fac o paranteza sa iti spun ca am o cunostinta preot.. imi marturisea ca in perioada cat a invatat ptr admiterea la Facultatea de Teologie, a avut tulburari uriase, ispite atat de mari incat a fost la un pas de sinucidere.... dar s-a rugat cu mai multa dragoste si totul a trecut cu bine.. acum este un preot minunat!!!
Hai, fruntea sus!!! mergi la un duhovnic bun.. "Traditie" ti-a dat un sfat excelent in opinia mea.. parintele paroh Vasile Gavrila de la Biserica Rusa (cu hramul Sf Nicolae) e un OM minunat!!!!!!!!!!!!!!!!!Am avut ocazia sa il cunosc si sa aflu intamplari tulburatoare legate de incercarile pe care parintele le-a avut in viata de preot... si uite, cu credinta si dragoste fata de Dumnezeu, cu Domnul Isus in inima sa, a biruit incercarile diavolului. Asa trebuie sa faci si tu!! Nu te lasa coplesit la fiece adiere a vantului... Domnul Iisus si Maica Domnului impreuna cu toti sfintii,cu sfantul Nectarie (a carui praznuire a avut loc ieri, 9 noiembrie) sa te lumineze, sa te ocroteasca pururea sa iti indrume pasii tai timizi pe drumul spre Lumina!!! iti doreste asta, cu toata dragostea, Marina nevrednica
Reply With Quote