View Single Post
  #2  
Vechi 22.11.2010, 15:32:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Buna,

Nu stiu cat de buna este ideea de a deschide un nou topic, dar am nevoie de sfaturile voastre.
Sambata, 27 noiembrie, va avea loc in Liverpool, vizita pastorala a IPS Parintelui Mitropolit Iosif. Va fi o zi deosebita pentru comunitatea romanilor din zona. Se doreste ca dupa Sf. Liturghie sa se organizeze un bufet la care fiecare sa contribuie cu ce poate.
Doresc sa contribui si eu cu ceva, dar nu am foarte mult timp pentru a gati ceva de post sau cu peste...si vom fi si cam multe persoane, cam 150 se estimeaza.
Nu sunt experta in mancaruri traditionale, iar eu cand tin post in general pregatesc mancaruri foarte simple (cartofi copti, supa de legume,...) si mi se pare cam complicat ca nu am gatit niciodata pentru mai mult de 4 persoane.
Rugamintea mea este, daca ma puteti ajuta cu cateva idei, ce as putea gati sau cu ce as putea contribui la acest bufet.
Daca m-ati putea ajuta cu cateva idei, sfaturi, v-as fi foarte recunoscatoare.
Poate suna cam stupida rugamintea mea, dar nu-mi trece nimic prin cap acum si deja ma lovesc de ceva impedimente: majoritatea dulciurilor din comert de pe aici contin lapte sau oua, nu am reusit sa gasesc maioneza de post sau alte produse de post care au aparut in ultimii ani in Romania.
Multumesc anticipat.

Doamne Ajuta!
Sper sa te pot ajuta si eu cu putinele idei care imi vin acum in minte, asta daca nu te-ai gandit deja si tu la ele :)

Pateuri cu ciuperci/cartofi/gem...sau prajitura in foietaj cu mere, nuca...( astea sunt destul de simplu de facut in general, si nu necesita prea mult timp).

Salata de boeuf de post...care poate poate fi servita in carcasa de portocala...iar ca alternativa la maioneza de post pe care nu ai gasi-o in comert, se poate face si din cartofi...

Bruschette

Ciuperci umplute cu ceapa, marar, sare si piper

Batoane de peste...

Pateuri cu somon

Baclava



Pateurile pot arata asa:
Attached Images
File Type: jpg aperitive_cu_somon_-_produse_de_patiserie_cu_sos.jpg (24,7 KB, 5 views)
File Type: jpg Pateuri.jpg (31,9 KB, 7 views)
Reply With Quote