View Single Post
  #28  
Vechi 04.01.2007, 10:36:14
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Draga Ory,
Eu nu mi-am propus sa-l analizez sau judec pe Cioran-are Cine- ci mi s-a parut un fragment extrem de sugestiv referitor la tematica topicului-sinuciderea.Nu cred ca trebuie sa ai neaparat traire si simtire crestina ca sa sesizezi duhul Satanic care l-a inspirat,iar daca o ai cu atat mai mult!Eu am inserat cu mare tulburare acest fragment-de teama de a nu ispiti pe cineva-ATENTIE mare la ceea ce citim ,chiar daca credem ca avem discernamant.Inteligenta si puterea Satanei sunt mari,nu trebuie nici o clipa subestimate- ele nu ne pot atinge daca avem o traire autentic crestina-dar nici sa nu ne incredem fara echivoc in discernamantul nostru.
Discernamantul crestin inseamna sa detasezi fara dubiu lumina de intuneric,binele de rau,frumosul de urat si antitezele pot continua...Iar dubiul il putem inlatura numai cu ajutorul Duhului Sfant prin mijlocire duhovniceasca.
Referitor la puterea si influenta cuvantului,si deci grija cu care trebuie sa-l folosim mi se pare de exceptie exemplul pr.Savatie Bastovoi(cauta pe net,e un tanar "batran" de la care avem ce invata) care la tunderea in monahism s-a dezis in plina ascensiune literara de intreaga sa opera -calificand-o ca "stricatoare de suflete" -cu atat mai mult cu cat cuvantul scris,deci si puterea de influenta a acestuia dainuie in timp.
Doamne,ajuta!
Reply With Quote