Subiect: adoptie
View Single Post
  #3  
Vechi 04.01.2013, 17:08:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Educatia are rolul ei dar sunt multe cazuri,din diverse motive,in care desi au fost educati corespunzator copii au esuat din alte motive.Bagajul genetic cu care vine este si el important dar poate fi,fara a exista o reteta perfecta sau o certitudine fara indoiala,modelat prin alte metode dar cred ca adoptia este un act de admirabil curaj in ziua de azi si in primul rand va conta dragostea cu care va fi inconjurat si exemplul personal al parintilor,mai ales in privinta credintei.Desi va fi supus multor factori externi si riscului de a fi influentat in diverse directii,mostenirea caminului parintesc cred ca va conta in momentele de cumpana desi,cum am spus,nimeni nu poate spune cu certitudine cum va fi sau cum va proceda.Cred insa cu tarie ca punerea nadejdii in Dumnezeu,dragostea si o educatie echilibrata il vor ajuta sa-si creeze un sistem de valori poate strain de lumea care il inconjoara dar benefic pt viata si sufletul sau.Va avea lupte de dus,cu altii sau cu el insusi iar parintii mereu vor sta cu inima si viata langa el si,dupa cum spunea cineva,cu Dumnezeu inainte :)
Reply With Quote