View Single Post
  #1  
Vechi 13.02.2017, 22:05:52
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit Calvinismul, Revolta getilor arieni? Revolta Catarilor ortodocsi?

Am citit despre calvinism, si am descoperit ca el a fost primit cu bucurie de oamenii buni la suflet din sudul Frantei.

Exact regiunea de sud al Frantei care a format Regatul gotilor de vest, adica a getilor plecati din Romania. Pe acea vreme noi romanii adica gotii de vest aveam religia crestina cu accent arian, dar tot ortodocsa( pentru ca nu aveam Inchizitie, iubiam oamenii, eliberam sclavii, eram credinciosi si formam o societata dreapta fara foarte bogati si foarte saraci).

In aceasta regiune din Franta s-au mai rasculat getii si intre anii 1000-1200 sub denumirea de Catari. ( De asemenea si in istorie se spune asemanarea foarte izbitoare a culturii catare cu cea ortodoxa, ei numind-o secta a bogomililor din Bulgaria.)

Aici pagina despre Calvinism cu harta: este undeva, am sa o gasesc pe Wikipedia. este exact tinutul unde s-au asezat valahii, adica getii.

Dar ei au pierdut pentru ca zona importanta a Frantei este zona Normandiei si a Parisului unde nu am ajuns noi romanii si ei erau sub influienta normanda adica a francilor si au facut presiuni grele asupra urmasilor getilor din sudul Frantei.
Reply With Quote